AK Parti, Ahmet Şık'a 100 Bin Liralık Dava Açtı

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık'ın23 temmuz günü mecliste yaptığı konuşmada kavga çıkmıştı, şimdi de dava açıldı...

AK Parti, Ahmet Şık'a 100 Bin Liralık Dava Açtı
AK Parti, Ahmet Şık'a 100 Bin Liralık Dava Açtı Hilal Mert

HDP'den İstanbul milletvekili adayı oldu ve HDP'nin barajı aşması sonucu meclise girmeye hak kazanan eski gazeteci Ahmet Şık, 23 temmuz günü TBMM Genel Kurulunda, Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin birinci bölümü üzerinde görüşmeler yapılıyordu. HDP Milletvekili Ahmet Şık da teklifin 1. maddesi üzerinde partisinin verdiği önerge üzerine konuşma yapmak üzere kürsüye çıktı. HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık'ın mecliste yaptığı konuşmadan rahatsız olan AKP milletvekilleri kürsüye yürüdü. Meclis Başkanvekili AKP 'li Mustafa Şentop, Ahmet Şık'ın sözünü bitirmesine müsaade etmedi. 

Yaşanan arbede sonrası HDP'li başka bir vekil Ahmet Şık adına savunma yaptı ve ifade edilen sözlerin AKP'lilerin şahsına değil siyasi bir görüşe eleştiri niteliğinde olduğu söylendi. Yapılan savunmanın ardından Ahmet Şık'a TBMM İç Tüzüğü 161. madde gereğince 2 birleşim TBMM'ten çıkarılma cezası verildi.

Bugün AK Parti, HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık'a, 23 Temmuz'da TBMM'de yaptığı konuşmada, 'AK Parti'ye yönelik çok ağır hakaret, suç isnadı ve iftiralarda bulunduğu' gerekçesiyle 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

AKP'li avukatın Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi'ne verdiği dava dilekçesi kısaca şöyle;

"Davalının yapmış olduğu konuşmada iktidar partisi olan müvekkil Adalet ve Kalkınma Partisi hakkında sarf ettiği ifadelerin ve iddiaların tamamı gerçek dışı ve hayal mahsulüdür. Bu tarz asılsız iddialarla gündeme gelmek, davalının mensubu bulunduğu partinin siyasi ideolojisi haline gelmiştir. Davalının, davaya konu açıklamalarında bahsettiği hususlar akıl, mantık ve vicdanla bağdaşmayan, gerçekle hiçbir ilgisi olmayan, tamamen hakaret ve iftira kastıyla ortaya atılmış asılsız ve mesnetsiz olmanın ötesinde, açıkça müvekkilin kişilik haklarını ihlal eden mahiyettedir. Bu çerçevede davalı Ahmet Şık'ın Adalet ve Kalkınma Partisi'ne, Türkiye Cumhuriyeti devletinin manevi şahsiyetine ve AK Parti milletvekillerine yönelik bu hakaret, tehdit ve küfürleri hukuk düzeninin himaye etmeyeceği derecede ağır ve haksız birer saldırıdır. Şık'ın, bir siyasetçiye yakışmayacak düzeydeki çirkin üslubuna karşı caydırıcı bir tazminata hükmedilmesi gerekmektedir. Şık'tan 100 bin lira manevi tazminat talep ediyoruz."

Ahmet Şık'a dava açılmasına neden olan ilgili konuşmanın bir kısmı şöyle;

"Bugüne dek hükmünü sürdüğünüz fiili yönetim biçiminizi daha da şeditleştirmek, kötülüğünüzün iktidarını arşa değdirmek ve zulmünüzü meşrulaştırmak için darbeye karşı tedbir görünümü altında OHAL ilan etmeniz hiç şaşırtıcı değildi.

251 insanın canına mal olan bir kanlı kalkışmayı, “Allah’ın lütfu” diye görmenizin sırrı da burada saklıydı.

Darbeye direndiğini iddia edenlerin darbe hukukuna dört elle sarılması bu yüzden trajikomikti. Ama hem yaşanacak trajediye, hem de düşeceğiniz komik durumlara aldırmadan bunu yaptınız. OHAL’i ilan etmekte zaten hiç vakit kaybetmediğiniz gibi, 2 yıl boyunca bütün lütuflarından yararlanmaya da doymadınız.

Şimdi, yarattığınız toplumsal enkazın üzerine, bir de tüy dikmenin peşindesiniz. 
Yurttaşlara karşı, kelimenin gerçek anlamıyla bir canavara dönüştürdüğünüz hukuku, bu yasal düzenleme ile kalıcılaştırmak istiyorsunuz."

AK Parti HDP Dava tazminat ahmet şık kavga tbmm OHAL siyaset
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
La Casa De Papel 3. Sezon Bölümleri Yayınlandı
La Casa De Papel 3. Sezon Bölümleri Yayınlandı
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?