Adalet Bakanı: Brunson Davasında İddianameyi Hazırlayan Savcının Görev Yeri Değişti

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Brunson davasının savcısının değiştiği yönünde sorulan soruya bakın ne cevap verdi...

Adalet Bakanı: Brunson Davasında İddianameyi Hazırlayan Savcının Görev Yeri Değişti
Adalet Bakanı: Brunson Davasında İddianameyi Hazırlayan Savcının Görev Yeri Değişti Hilal Mert

Türkiye ile ABD arasında krize neden olan rahip Andrew Brunson davasıyla ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül bir açıklama yaptı.

Geçtiğimiz günlerde medyada yer alan haberlere göre; Davanın görüldüğü İzmir Adliyesi’ndeki terör savcılarının görevlerinde önemli değişiklikler yaşandı ve Brunson davasının savcısının da görev yerinin değişti.

Ankara Hakimevi'nde yargı muhabirleriyle bir araya gelerek soruları yanıtlayan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül Brunson davasının savcısının değiştiği yönündeki bir hatırlatma üzerine, şunları söyledi;

"Bunlar ihtiyaç halinde yapılan şeylerdir. Ama dosyaya bakan savcı değil, bildiğim kadarıyla. İzmir'de Başsavcının yapmış olduğu tasarruflardır. Yargı kişilerle değil, sistem üzerinden yürür."

NELER OLMUŞTU?

Amerika Birleşik Devletleri, ABD'li pastör Andrew Brunson'ın serbest bırakılmamasında payları bulunduğu gerekçesiyle Ağustos ayı başında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e yaptırım kararı aldı. ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC) ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatıyla Süleyman Soylu ile Abdulhamit Gül'ün ABD'de bulunan tüm mal varlıklar ve gayrimenkullerine el kondu ve hiç bir iş & ticaret yapmalarına imkan verilmeme kararı alındı.

“Bu yetkililer, ciddi insan hakları ihlallerinde sorumluluğu bulunan Türk hükümetine bağlı kurumlarda lider konumda görev yapıyor. Türkiye’nin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mensupları ciddi insan hakları ihlallerine müdahil olan bir yapının liderleri olarak 13818 sayılı başkanlık kararnamesi uyarınca yaptırım listesine eklenmiştir.”

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders de ABD yönetiminin Gül ve Soylu hakkında aldığı kararı açıklarken şu ifadeleri kullandı;

“Pastör Brunson’ın yanlış bir şey yaptığına dair herhangi bir kanıt görmedik. Brunson’ın Türk hükümetinin adil olmayan kararının kurbanı olduğuna inanıyoruz. Başkan’ın talimatıyla Hazine Bakanlığı Brunson’ın tutukluğunda lider rol oynayan Adalet ve İçişleri bakanlarına yaptırım uygulama kararı almıştır.”

Adalet Bakanı Brunson Brunson davası savcı görev yeri Abdülhamit Gül
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?