Hangi Balık Ne Zaman Yenmeli? İşte Balık Takvimi...

Hangi Balık Ne Zaman Yenmeli? İşte Balık Takvimi...

Omega-3 yağı içermesi sebebiyle birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olan balık ne zaman yenmeli?

Sağlık Haberleri - 2018-09-11 14:52:26

Diyetlerin başlıca yiyecekleri arasında olan, sık sık tava veya ızgara olarak pişirilen balık, birçok kişi tarafından sevilir... Sağlık açısından da oldukça faydalı olan bu leziz yiyecek Omega-3 yağı içermesi sebebiyle birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olur...

Hangi ay, hangi balıkları tüketmemiz gerekir? İşte cevabı...

OCAK

İyiden iyiye kulağına kar suyu kaçmış bulunan hamsi, listenin ilk sırasında! Hamsi kadar denizlerin kuru fasulyesi olarak adlandırılan istavrit, ocak ayında oldukça lezzetlidir. Lüfer, palamut, kefal, hamsi iyice yağlıdır. Çinekop, kofana, mezgit, tekir, kırlangıç boldur. Mercan, sinarit az da olsa çıkar. Çipura lezzetini muhafaza eder. Midye sezonu başlamıştır.

ŞUBAT

Hamsi ve istavrit, uygun fiyatı, bol bulunması ve bir çok mevsime yayılmış dengeli lezzeti ile bu ay da yine ilk sıradadır. Mayıs sonuna kadar sürecek olan kalkan sezonu Şubatta başlar. Torik balığı bu ay idealdir. Tekir sezonu devam eder.  Gümüş (varsa), kefal, dere pisisi, minakop, midyenin lezzetli dönemidir. Lüfer, palamut yağını kaybeder.

MART

Çipura, bu ayda ızgara yapmak için iyi bir kıvamdadır. Kefal, levrek ve kalkan en lezzetli dönemlerindedir. Gümüş de lezzetlidir. Lüfer, palamut yağını kaybetmiştir. Kofananın hala ızgarası yapılabilir...

NİSAN

Mercan balığı da nisan ayında tüketmek için uygun bir balıktır. Mercan, levrek, kırlangıç bollaşır. Gümüş, mezgit, kefal, berlam, tekir, barbunya lezzetlidir. Midye bu ay sonuna kadar lezzetini korur. Zargana bu ayda da devam eder.

MAYIS

Barbunya, tekir ve dil balığı mayıs ayında yemek için oldukça uygun balıklardır. Levrek, barbunya, kırlangıç, meraklısına iskorpit lezzetlidir. Istakoz, pavurya, karides de bulunabilirse tadına doyum olmaz. Palamut, torik, hamsi, istavrit artık yağsızdır. Mayıs ayında kılıç balığı son derece lezzetli olur. Pişirme yöntemi olarak şiş yapmayı tercih edebilirsiniz.

HAZİRAN

Av yasaklarından dolayı verimsiz bir ay olan Haziran'da taş ve dip balıkları yumurta döktüğünden hem dağınık hem de lezzetsizdir. Meran, sinarit, barbun, tekir az da olsa bulunur. Istakoz, pavurya lezzetlidir...

TEMMUZ

Genellikle tava yapılan istavriti birkaç yaz sebzesi ekleyerek bir tepsi içerisinde fırına da verebilirsiniz. Kolyoz başlar. İzmarit, istavrit tavaya gelir. Tekir, barbun lezzetini sürdürür.  Istakoz, pavurya çıkar. Kefal artık lezzetini kaybeder.

AĞUSTOS

Lüfer ve çingene palamudu ayın ikinci yarısında başlar. Sardalya çok lezzetlidir, kırlangıç devam eder. Kolyoz, izmarit lezzetlenmiştir. İstavrit tavaya gelir.

EYLÜL

Ay yasağı kalkmıştır artık!

Palamut hem artar hem irileşir. Lüfer artarak devam eder çok lezzetlidir.Kolyoz, izmarit, istavrit tadına doyum olmaz. Kırlangıç boldur. Kılıç ise lezzetini korur.

EKİM

Palamut, bu ay sonuna doğru genellikle lüferin kendini göstermesine kadar piyasada var olacak ve sonrasında günbegün tezgahlardaki yerini lüfere teslim edecek. İstavrit oldukça lezzetlidir. Tekir, barbun, izmarit, sardalya, levrek, mercan, torik, sinarit, bol ve lezzetlidir.

KASIM

Havalar ve sular soğumuş hamsi yeterince yağlanmıştır artık. İsteyen tava yapar isteyen şahane bir hamsi buğulama ile sofralara ve midelere bayram yaptırır. Ekim ayı gibi verimli ve bol balıklı bulunur. Torik de artmıştır.

ARALIK

Lüfer, kofana, palamut, torik, istavrit, izmarit, hamsi bol bulunur.  Taş ve dip balıkları ise lezzetlidir.

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER