Merkez Bankası Faizleri Düşürmedi, Dolar Düştü

Merkez Bankası Faizleri Düşürmedi, Dolar Düştü

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası politika faizlerinden herhangi bir düşüşe gitmedi, piyasaların tepkisi dolar kurunda düşüş ile sonuçlandı. Kararın ardından dolar kuru 5 lira 38 kuruşa kadar düştü.

Ekonomi Haberleri - 2019-01-16 15:34:46

Merkez Bankası politika faizini değiştirmeyerek %24'te tuttu. Piyasalarda yapılan anketlerde TCMB'nin faiz kararından önce de Merkez Bankası'nın herhangi bir faiz düşüşne gidileceği beklenmiyordu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası politika faizlerinden herhangi bir düşüşe gitmedi, piyasaların tepkisi dolar kurunda düşüş ile sonuçlandı. Kararın ardından dolar kuru 5 lira 38 kuruşa kadar düştü. İşte enflasyonda belirgin bir iyileşmeye kadar sıkı duruş politikasının korunacağının vurgulandığı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın yayınlamış olduğu faiz kararı duyurusunun tam metni;

TCMB Faizleri Düşürmedi, Sıkı Duruş Politikası Korunacak
"Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir. Dış talep gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlama devam etmektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.  

İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon görünümünde bir miktar iyileşme gözlenmekle birlikte fiyat istikrarına yönelik riskler devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER