Dolar Kurunda Düşüş Devam Ediyor

Dolar Kurunda Düşüş Devam Ediyor

S-400 krizinin aşılmasının ardından dolar kurundaki düşüş trendi devam ediyor. Dolar kuru bugün 5 lira 62 kuruş seviyelerine kadar düştü.

Ekonomi Haberleri - 2019-07-29 15:45:42

29 Temmuz Pazartesi günü dolar ve euro kurlarında Fed'in faiz kararı öncesindeki düşüş göze çarpıyor. Geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın faizleri beklenenden fazla indirmesine rağmen bu karara fazla tepki göstermeyen dolar kurunda yön aşağı doğru. Bunda küresel risklerin azalması, Türkiye'nin seçimsiz uzun bir döneme düşmesi, Türkiye'nin risk priminin düşüş göstermesi, Amerika ile yaşanan S 400 krizinde şu ana kadar herhangi büyük bir yaptırımın olmaması gibi nedenlerin yanı sıra Amerika Merkez Bankası Fed'in faiz indirmesinin beklentisi de doları aşağı yönlü olarak bir trende sürüklüyor. Amerikan Merkez Bankası Fed 'in yarın başlayacak ve 2 gün devam edecek toplantısı öncesi dolar kuru ile altın fiyatları düşüşe geçti.

Amerikan Merkez Bankası'nın Faiz Kararından Sonra Dolar Ne Olur?

Uluslararası piyasaların da merakla beklediği bu haftaki toplantısında, zayıflayan küresel görünüm ve artan ticaret savaşlarıyla bankanın küresel krizin yaşandığı 2008'den beri ilk kez faiz oranlarını indirmesi bekleniyor. 11 yıldan bu yana ilk kez faiz indirimi yapılacak. Dolar kurunun bu indirime ise küresel bazda tepki vermesi ve değer kaybetmesi bekleniyor. 

Analistler,  dolar kurunun faiz indirimi sonrası 5,60 TL 'nin altına düşmesi bekleniyor.  Dolar kurunda Fed kararı öncesi düşüş başladı. Sabah saatlerinde 5.66 TL seviyesinde olan dolar kuru , 5,62 TL seviyesine geriledi. 

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER