"Yaşar Kemal Efsanesi" Vizyona Giriyor

Kürt kökenli Türk romancı, senaryo ve öykü yazarı olan usta yazar Yaşar Kemal'in hayatını konu alan Yaşar Kemal Efsanesi vizyona giriyor...

Hilal Mert

Kürt kökenli Türk romancı, senaryo ve öykü yazarı olan usta yazar Yaşar Kemal'in hayatını konu alan Yaşar Kemal Efsanesi vizyona giriyor.

İlk kez 24. Adana Altın Koza Film Festivali'nde gösterimi yapılan "Yaşar Kemal Efsanesi" başlıklı belgesel türündeki film, usta yazarın doğumundan ölümüne kadarki hayatını kendi ağzından ve hayatına yakın tanıklık etmiş dostlarının anlatımlarıyla beyazperdeye aktarıyor.

Yaşar Kemal

6 Ekim 1923, Hemite, Osmaniye doğumlu. Tam adı Kemal Sadık Gökçeli'dir. Henüz 16 yaşındayken 1939'da ilk şiiri "Seyhan"ı Görüşler adlı Adana halkevleri dergisinde yayımladı. Folklor derlemelerine başladı ve 1940-1941 yılları arasında Çukurova'dan ile Toroslardan derlediği ağıtları içeren ilk kitabı olan Ağıtlar, 1943 yılında Adana Halkevi tarafından basıldı. İlk hikâyesi olan "Pis Hikâye"yi (1946) yirmi üç yaşındayken yazdı. Kemal Sadık Göğceli adı ile çeşitli yayımlarda yazarken Yaşar Kemal adını Cumhuriyet gazetesine girince kullanmaya başladı ve 1951-1963 yılları arasında gazetede fıkra ve röportaj yazarı olarak çalıştı. 1952 yılında yayımlanan ilk öykü kitabı olan Sarı Sıcak'ta da yer alan "Bebek" öyküsü burada tefrika edildi. 1947'de İnce Memed'i yazmaya başladı, 1953-54’te bitirdi. Ömrü boyunca çok sayıda roman, öykü yazdı ve ödül aldı. Yaşar Kemal, solunum güçlüğü ve kalp ritm bozukluğu sebebiyle 2015'in Ocak ayında hastaneye kaldırılmış ve 28 Şubat günü hayatını kaybetmişti. Kemal, bugün yaşasaydı 94 yaşında olacaktı.

Yaşar Kemal Yaşar Kemal Efsanesi İnce memed sinem afilmi yazar edebiyat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
La Casa De Papel 3. Sezon Bölümleri Yayınlandı
La Casa De Papel 3. Sezon Bölümleri Yayınlandı