İran Eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad Tutuklandı

İran’da başlayan olayların ardından eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad tutuklandı.

İran Eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad Tutuklandı
İran Eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad Tutuklandı

İran’da başlayan gösteriler devam ederken eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tutuklandı.

Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın tutuklanmasına sebep olan olayın yaptığı bir konuşma olduğu öğrenildi. Eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’a yöneltilen suçların,  Bushehr şehrinde yaptığı konuşmasında ülkede kargaşa çıkarmak ve göstericilerin daha fazla gösteri yapmasına sebep olmak olduğu ve bu suçlarından dolayı tutuklandığı belirtildi.

İngiltere Merkezli yayın yapan El Kuds El Arabi gazetesi güvenilir kaynaklara dayanarak yaptığı haberine göre,  eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad dini lider Ali Hamaney’in de onayıyla ev hapsi almak istiyor.

El Arabiya haberinde;  İran Devleti eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın tutuklandığı iddialarını doğruladı.

Eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın konuşması

İran eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, 2017 Aralık ayı sonunda Bushehr şehrine bir ziyaret gerçekleştirmiş ve burada bir konuşma yapmıştı.  İran Cumhurbaşkanını eleştiren Eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad; İran’ın yanlış yönetimin ceremesini çektiğini belirterek, görev başındaki mevcut Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani hükümetinin ülkeye sahip olduklarını sandığı ve halkın cahil olduklarını söylemişti.

İran’da başlayan gösteriler devam ederken, eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Bushehr kentinde yaptığı bu konuşma ile ülkede kargaşa çıkarmak ve daha fazla gösteri yapılmasına sebep olmak suçlarından tutuklandı.

Öte yandan Tahran Şehir Meclisi tarafından alınan karar doğrultusunda,  gösteriler için anayasanın 27. Maddesine istinaden Tahran Belediyesi’nin göstericilere yer tahsis etmesi konusunda görevlendirildi.  

Söz konusu kararla belediyenin bir ay içinde yer göstermesi gerekiyor. 

İran Eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad İran gösterileri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş