Gelenekleşen Büyükelçiler Ankara Konferansı

Gelenekleşen Büyük elçiler konferansı bugün Ankara’da başladı. İlk program Anıtkabir ve Dış İşleri şehitliği ziyaretleriydi. Açılış konuşmasını Dış İşleri bakanı Mevlut Çavuşoğlu yaptı terörle mücadele büyük elçilere önemli görevler düştüğünü söyledi.

Gelenekleşen Büyükelçiler Ankara Konferansı
Gelenekleşen Büyükelçiler Ankara Konferansı

Bakan Çavuşoğlu ; Farklı coğrafyalara dağılmış Fetö terör örgütünün nefesini kestik kesmeye devam ediyoruz Allah’ın izniyle  diyerek başladığı konuşmasına son dönemde ABD ile yaşanan güven bunalımı hakkında bakan Çavuşoğlu ABD yeni yönetimine seslendi. Türkiye ABD ilişkilerinin geleceğinin Fetö ele başının iadesi ve PYD ye verilen desteğin sonlandırılmasına bağlı olduğuna vurgu yaptı.

Bakan Çavuşoğlu ; ABD’nin önceki dönemde yapılan bazı hataları sürdürmeyeceğine inanıyoruz. İki öncelikli beklentimiz var birincisi Fötö terör örgütü ele başının ve diğer yöneticilerinin bir an önce ülkemize iade edilmesidir. İkincisi ise Pkk nın uzantısı olan Ypg ile iş birliğine son verilmesidir.

Bakan Çavuşoğlu Fırat Kalkanı operasyonunu da hatırlattı ; Fırat kalkanı harekatını sürdürüyoruz hamt olsun Deaş sınırlarımızdan temizlendi. Bu terör örgütü Suriye’nin kuzeyinde artık savunmaya geçti kahraman askerlerimiz ve muhalif kuvvetler El Babı kuşatmış durumdalar inşallah kısa süre için dede El Babı bu teröristlerden temizleyeceğiz.

Pkk terör örgütünün Irak Sancar’daki yapılanma gayretleri de bakan Çavuşoğlu’nun gündemindeydi ‘’ Pkk’nın Iraktaki yıllardır işgal ettiği alanları genişletmesine ve Kandil gibi bir alan tesis etmesine seyirci kalmayacağımızı bir kez daha buradan vurguluyorum. Dış İşleri Bakanı Avrupa Birliği nede net mesajlar gönderdi. ‘’ Avrupa birliğinden beklentilerimiz şudur ; Pkk , Fetö ve diğer terör örgütleriyle mücadelede samimi ve kararlı bir tutum sergilenmesi varılan mutabakata uygun bir şekilde vatandaşlarımız için vize muafiyetinin bir an önce tanımlanması son olarak şunuda vurgulamak isterim. Türkiye’nin Dış politikası Schengen ve Şangay arasına sıkışmayacak kadar çeşitlidir ve zengindir. Ve Kıbrıs müzakereleri hakkında bakan Çavuşoğlu Türkiye’nin garantörlüğe devam şartını dillendirdi. ‘’ şu asla unutulmasın bugün dünyanın birçok yerinde kan dökülmeye devam ederken Kıbrısta huzurun hakim olmasının nedeni ise Türkiye’nin sağladığı etkin garantidir. Bu garantiden vazgeçilemez .

ankara konferansı ankara
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?