"Ahmet Kaya Aslında Kim?" Diyen Video Şirketine Tazminat Davası

Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya ve çocukları youtube üzerinden Ahmet Kaya'nın şarkılarını izinsiz kullanarak paylaşan video şirketine 49 bin liralık tazminat davası açtı.

Umut Aslan

Youtube video sitesi üzerinden yayın yapan Vibio kanalının başı tazminat davası ile dertte. Vefat eden ünlü şarkıcı Ahmet Kaya'nın hayatını anlatan Vibio kanalının bir videosu kısa bir süre zarfında 1 milyona yakın izleyiciye ulaşmıştı. Fakat ortaya çıkan habere göre Ahmet Kaya'nın hayaatının anlatıldığı 12 dakikalık video için yayıncı şirketin Ahmet Kaya'nın ailesinden izin alınmadan yayınladığı belirtildi. Bu nedenle Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya ve kızları olan Turaç Melis Kaya ve Çiğdem Öztürk Enva Medya şirketine 49 bin liralık tazminat davası açtı.

Ahmet Kaya'nın tüm eserlerinin telif haklarını elinde bulunduran kurumun Gam Müzik şirketi olmasına rağmen ailesinden herhangi bir izin alınmaksızın internet ortamında Ahmet Kaya'nın eserlerinin kullanılarak paylaşıma açılması sonucunda Youtube'daki Vibio kanalı sahini olan Enva Medya Yayın Yapım ve Yayıncılık AŞ 49 bin liralık tazminat davası ile karşı karşıya kalmış oldu.

Ahmet Kaya'nın ailesinin avukatının İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne açtığı davanın dilekçesinde şu ifadelere yer verildi. ''Davalı Enva Medya Yayın Yapım ve Yayıncılık AŞ tarafından internetten Ahmet Kaya hakkında bir video yayınlandı. 'Ahmet Kaya aslında kim? Şarkılarıyla Ahmet Kaya' başlığıyla 17 Ekim 2017 tarihinde yayınlanan, hayatının ve şarkılarının anlatıldığı bu videoyu kısa sürede 800 bin kişi izledi. Mirasçılarından izin alınmadan yayınlanan bu videonun altına müteveffa hakkında hakaret içerikli yorumlar yapıldı. 12 dakikalık videoda Ahmet Kaya hakkında doğru ya da yanlış olduğuna bakılmaksızın, bir kısmı müteveffanın sözleri olmadığı halde yanlı ve yanlış hayat hikayesi anlatıldı. Videoda müteveffanın 13 şarkısı, 3 video klip,1 konser filmi, 1 belgesel, 3 kitap,3 albüm kapak görüntüsü, eşinden ve kızlarından izin alınmadan yayınlandı. Bir kurgudan ibaret olan bu video, diğer sosyal paylaşım sitelerinde de defalarca paylaşıldı. Videonun içeriğinde Ahmet Kaya hakkında homofobik ve LGBT karşıtı ve terör yanlısı olduğu şeklinde bir algı oluşturulmaya çalışıldı. Müteveffa her zaman barışı destekleyen bir müzisyen olarak asla terör yanlısı olmamıştır. Aksine Türkiye'de kardeşliği ve birliği müzikle ifade etmeye çalışan Ahmet Kaya, sırf bu nedenle kendisine yapılan saldırılar nedeniyle çok sevdiği ülkesine dönememiştir. Ahmet Kaya'nın hatırasına büyük bir saygısızlık teşkil eden bu video, müvekkillerimde üzücü ve yıpratıcı bir hal almıştır.

Müteveffanın yaşadıklarının, hayatının, sözlerinin ve eserlerinin 12 dakikalık bir videoda anlatılması olanaklı değildir. Davalı şirket, toplumda hiçbir hassasiyet göstermeksizin müteveffayı itibarsızlaştırmak, hedef göstermek ve bu haksız yollarla kendisine gelir elde etmeyi amaçlamıştır. Müvekkillerim için bin lirası maddi, 15 bin lirası manevi olmak üzere toplam 49 bin lira tazminatın davalılardan tahsilini istiyoruz. Ayrıca dava konusu bu videonun internetten kaldırılmasını talep ediyoruz'' dedi.

ahmet kaya tazminat davası gülten kaya tazminat vibio ahmet kaya şarkıları telif hakları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş