Yüzlerce Kadın Üstsüz Yürüdü! 'Ayıp Olan Savaştır, Meme Uçlarım Değil!'

Geçtiğimiz günlerde New York sokaklarında kadın hakları için düzenlenen yürüyüş dünya çapında yankı yarattı...

Yüzlerce Kadın Üstsüz Yürüdü! 'Ayıp Olan Savaştır, Meme Uçlarım Değil!'
Yüzlerce Kadın Üstsüz Yürüdü! 'Ayıp Olan Savaştır, Meme Uçlarım Değil!' Hilal Mert

Geçtiğimiz günlerde New York sokaklarında kadın hakları için düzenlenen yürüyüş dünya çapında yankı uyandırdı. Geçtiğimiz pazar günü cinsiyet eşitliğini desteklemek için üstlerindeki kıyafetleri çıkaran yüzlerce kadın New York sokaklarında yürüyüş yaptı. 'Go Topless Day' olarak bilinen hareket protestocuları sütyenlerini çıkarmaları ve özgürce memeleri açık bir şekilde yürümeleri için cesaretlendirdi.

Bazı kadınların ellerinde protesto pankartları ve işaretler yer aldı. Üzerlerinde 'Ayıp olan savaştır, benim meme uçlarım değil.' yazılı pankartlar ise en dikkat çeken olanıydı. Toplum içerisinde üstsüz gezme hakları için savaşan kadınların Midtown Manhattan sokaklarında yürüyüşlerini yüzlerce gazeteci takip etti ve ortaya çıkan  ilginç kareleri fotoğrafladı.

Bütün kadınların memelerini açmaları için cesaretlendirilmesine rağmen, bazı kadınlar şeritlerle ve vücut boyalarıyla meme uçlarını kapatmayı tercih etti. Kadınlardan bazıları da 'Meme uçlarına özgürlük', 'Vücudunuz bir hata değildir.' ve 'Vücudu yeniden normalleştirelim' yazılı pankartlar taşıdı. Bir arbede ve olumsuz yaşanacak olaya karşı New York polisi yürüyüş yolunu güvenlik önlemlerinden ötürü kapattı.

Bu etkinlik sadece Amerika'da değil Hollanda, Almanya, Kanada, Fransa, Şili ve Güney Kore'de de düzenlendi. Go Topless etkinliğine 2007 yılında ilham veren Maitreya Rael 'Erkeklerin toplumda üstsüz gezmesine izin verildiği sürece kadınlar da aynı hakka sahip olmalı' açıklamasında bulundu. Bazı protestocular 'ahlak kurallarına uymayan davranıştan' ötürü tutuklandılar.

Bu yıl 11.si düzenlenen bu yürüyüş 26 Ağustos'da gerçekleşti. Bu tarihinin bir diğer önemi de Kadın Eşitliği Günü olarak bilinmesi! 26 Ağustos 1920 tarihinde cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlara seçme hakkı verilmişti.

Üstsüz Kadın Ayıp Meme New York Go Topless Day
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?