Yılın İlk Hac Kafilesi Yola Çıktı

Bugün Kutsal topraklara hac ibadeti için gideceklerden oluşan ilk kafile Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan dualar ve gözyaşları eşliğinde uğurlandı...

Yılın İlk Hac Kafilesi Yola Çıktı
Yılın İlk Hac Kafilesi Yola Çıktı Hilal Mert

%99'u müslümanlardan oluşan Türkiye'de hac heyecanı yaşanıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da hacca gitmek için seçilen kişiler Kurban Bayramı öncesi gruplar halinde kutsal toprakların yolunu tutacak. Bu sabah Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organizasyonuyla Suudi Arabistan'a gidecek ilk hac kafilesi için Sabiha Gökçen Havalimanı Gidiş Katı Terminali'nde tören düzenlendi. Yaklaşık 160 hacı adayının yanı sıra İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özyiğit, İstanbul İl Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz ve ailelerin katıldığı törende duygusal anlar yaşandı.

Tören boyunca Kuran-ı Kerim ve dualar okundu, hacı adayları gözyaşlarını tutamadı. İstanbul İl Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz, hacı adaylarını tebrik ederek bir konuşma yaptı;

"Hiç şüphesiz hac yolculuğu önemli bir yolculuk. İnsan hayatında çok anlamlı ve önemli bir yere oturuyor. 2 milyon 200 bin başvurunun içerisinden seçilerek kura ile 80 bin kişinin arasına girip kutsal topraklara çıkabilmiş olmak rabbimizin bir lütfudur. Allah-u Teâlâ sağlık ve afiyetle tamamlamayı nasip etsin. Hac yolculuğu aslında insanın kardeşliğe, dostluğa yakınlığa ve kulluğa yolculuğudur. Yer yüzünün mekânlar içerisinde en kutsal mekânına, zamanlar içerisinde en kutsal zamanda oluşmak üzere, insanların en güzelinin bulunduğu mekânda onun âşıklarıyla buluşmak üzere bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Gerçekten çok anlamlı bir ortam ve çok anlamlı bir yolculuk."

Hacı adayları ortalama 35 gün kutsal topraklarda kalacak, kurban bayramını orada geçirecek ve kurbanlarını da orada kesecek. Türkiye'den son kafile 16 Ağustos'da gidecek.

müslüman Diyanet İşleri Başkanlığı Suudi Arabistan Sabiha Gökçen Havalimanı Kuran-ı Kerim hac ibadet mekke medine
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş