Yassıtepe Höyüğünde 5000 Yıllık Lüks Eserler

İzmir'de kazı çalışmalarının sürdüğü Yassıtepe Höyüğünde bulunan kalıntılar 5 bin yıl öncesinde site anlayışına uygun olarak dizayn edilmiş evlerin izini taşıyor.

Yassıtepe Höyüğünde 5000 Yıllık Lüks Eserler
Yassıtepe Höyüğünde 5000 Yıllık Lüks Eserler
 
Kazıların Yeşilova Höyüğüne bağlı olarak sürerken Yassıtepe kazılarında yaşanan gelişme ve  kazılar tüm dikkatleri buraya çekti. 5 bin öncesinden olan ev kalıntılarının yerleşim biçimi ve diğer tüm kalıntılardan farklılığıyla ortaya çıkan görüntü 70/80 metrekarelik lüks evler oldu. Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr Zafer Derin kazılarla ilgili olarak 5 bin öncesinde gerçekten lüsk bir hayat için her şey düşünülmüş ve yapılmış bu kalıtılardan buna ulaşıyoruz derken kalıntıların sahiplerinin bir dere kenarına yerleşmiş olup balıkçılık yaptıklarını söyledi.
 
Zafer Derin 1923 yılına ait haritalar incelendiğinde bölgede eski bir yerleşim yeri olabileceğini ortaya çıkardıklarını söylerken çalışmaların gelişerek sürdüğünü ve başlangıç noktasının 2010 yılı Yeşiova Höyüğü oldunu ekledi.
 
Kalıntılar toprak yüzeyine çok yakın yerde başlarken metal izlerine rastlandı. İzlerden savaşların yapıldığı ticaretin hayatın içinde olduğu sonuçlarına varıldı. Şimdiye kadar toprak yüzerinden derinlere inildikçe üst üste 10 farklı yerleşime ait izler bulundu.  Zafer Derin bu buluntuların neredeyse küçük bir Troya ortaya çıkardığı söylerken çağdaş yaşam izlerinin yanında lüks bir hayata ait izler de bulunduğunu dile getirdi.
 
Bulunan ve lüks bir hayatın izlerini taşıyan yaklaşık 80 metrekarelik evler incelendiğinde her ayrıtıının özenle düşünüldüğü görülüyor. 5 bin yıl öncesine ait izlerde oldukça lüks sayılabilecek çömlekler çanaklar ve süs eşyaları var. Bunların insan yaşamı için gerekli konforu sağlamak için yapılan işlerden bazıları. Kalıntılar arasında site dizanynını andıran evlerde ev dışında sosyal bir hayat için kullanılmış verandaların da izleri ortaya çıkarıldıı.
 
Kazılar tüm hızıyla sürüyor, İzmir ve Türkiye için oldulça önemli tarihi değerler gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.
yassıtepe höyüğü Yassıtepe Höyüğünde 5000 Yıllık Lüks Hayat yassıtepe
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nazar Boncuğu Emoji Oldu
Nazar Boncuğu Emoji Oldu
Hiç Bir Telefonda Olmayan Sadece Galaxy S10'da Olan Özellikler
Hiç Bir Telefonda Olmayan Sadece Galaxy S10'da Olan Özellikler