Vali ve Kaymakamlar Artık Cumhurbaşkanını Temsil Edecek

Vali ve kaymakamlara verilen yeni yetkiler resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi

Vali ve Kaymakamlar Artık Cumhurbaşkanını Temsil Edecek
Vali ve Kaymakamlar Artık Cumhurbaşkanını Temsil Edecek Hilal Mert

Vali ve kaymakamlara verilen yetkilere bir yenisi daha eklendi! Valilik ve Kaymakamlık Birimleri Teşkilat, Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Artık Cumhurbaşkanının il ve ilçelerdeki temsilcisi ve idari yürütme vasıtası artık atanmış vali ve kaymakamlar olacak. Bundan sonra valiler ilde, kaymakamlar da ilçede Cumhurbaşkanının temsilcisi ve idari yürütme vasıtası olarak görev yapacak.

Değişiklikle yönetmeliğe "Temsil" başlıklı "Vali ilde devletin ve Cumhurbaşkanının temsilcisi ve idari yürütme vasıtası; kaymakam ilçede Cumhurbaşkanının temsilcisi ve idari yürütme vasıtasıdır." maddesi eklendi.

Buna göre; 81 ildeki valiler ve 921 ilçedeki kaymakamlar resmen Cumhurbaşkanının’nın da temsilcisi hal,ne geldi.

Vali nedir, ne iş yapar?

Bir vilâyette, hükümetin temsilcisi olan vali, içişleri bakanının teklifi üzerine, bakanlar kurulunun kararı ve cumhurbaşkanının onaylamasıyla tayin olunur. Vali, ilin en büyük mülki ve idari âmiridir. Her ilde, her bakanlığın idari ve teknik işlerini yürüterek valiye yardımcı olan idare şube başkanları ve onların ikinci derecede memurları vardır. Yine illerde, valinin başkanlığında çalışan il daimi encümeni ile il genel meclisi bulunur. Valiler, daha önce, sırasıyla bucak müdürlüğü, kaymakamlık, vali muavinliği yapmış ya da bunların dengi idari kademelerde görev almış, tecrübeli idarecilerdir.

Kaymakam nedir, ne iş yapar?

Kaymakam, Türkiye Cumhuriyeti'nin idari teşkilat yapısında bir ilçenin genel yönetiminden sorumlu olan ve bu ilçede yönetimi aracısız bir şekilde temsil eden ve bu ilçenin en yetkili kamu görevlisi ve ilçenin kollu amiridir. Kaymakam, görev yaptığı ilçenin genel idare ve genel gidişatını düzenlemek, denetlemek ve yönetmekten sorumludur. Kaymakam, ilçede görev yapan memurları ve memurların çalışmalarını ve ilçedeki teşkilatın işlemesini gözetim ve denetim altında tutar. Kaymakam, ilçenin idare şube başkanları ile ikinci derecedeki memurlara, genel ve özel kolluk amir ve memurlarına Memur’un kanunlardaki usule göre savunmasını aldıktan sonra uyarma, kınama cezaları verir ve uygular. Daha ağır disiplin cezaları verilmesi için özel kanun hükümlerine göre teklif ve talepte bulunabilir. Kaymakam, ilçe sınırları içerisinde bulunan ve görev yapan genel ve özel kolluk kuvvet ve teşkilatının amiridir. Suç işlenmesini önlemek, kamu düzen ve güvenini korumak için gereken tedbirleri alır. Bu maksatla Devletin genel ve özel kolluk kuvvetlerini istihdam eder.

Vali Kaymakam Cumhurbaşkanı Çalışma Yönetmeliği Resmi Gazete
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor