Türkiye'ye Kaçıyorlar! Yüz Binlercesi Yollara Düştü

Suriye’nin Hama ve İdlib kentlerindeki yoğun bombardımanın ardından Suriyeliler yollara düştü, sayı yüzbinlerle ifade ediliyor.

Türkiye'ye Kaçıyorlar! Yüz Binlercesi Yollara Düştü
Türkiye'ye Kaçıyorlar! Yüz Binlercesi Yollara Düştü

Suriye’nin Hama ve İdlib kentlerine  yapılan yoğun bombardıman Suriyelileri yollara düşürdü.  Yüzbinlerce kişinin akın akın Türkiye’ye geldiği ifade edilirken, saldırılar sürerse 2 milyonluk göç dalgasının geleceği belirtiliyor. 

Hama kırsalında hava saldırılarına devam eden Suriye rejimi, 10 günde 100’ün üzerinde yerleşim yerini ele geçirdi. Hava saldırılarından kurtulmak için Suriye rejimin ele geçirdiği köylerden kaçan 300 bin Suriyeli, muhaliflerin kontrolündeki İdlib kentine kaçmaya başladı. Ağır hava şartları, devam eden bombardımanlar şartları her geçen gün daha fazla ağırlaşıyor. İdlib Yerel Meclisi, bombardımanın devam etmesi halinde 2 milyondan fazla sivilin Türkiye sınırına  kaçmaktan ve Türkiye’ye sığınmaktan başka çaresinin kalmayacağı uyarısında bulunuyor.

Şiddetli bombardıman sebebiyle sınır yolunda izdiham yaşanıyor.  Saldırılar nedeniyle 22 kilometrelik yol, araçla 4 saatte alınabiliyor. Rusya ve İran destekli Suriye rejiminin 10 günlük katliam bilançosunu 170 ölü olarak açıklandığı saldırılarda Hama kırsalı ve İdlib’de de vurulan yerlerin hastane, okul, cami, pazaryerleri  belirtildi.

Saldırılarda; Morek, Han Şeyhun, Serakıp, Resmel Abiyd, Cebriyye bölgelerinde 3 hastane, 2 cami ve 1 pazaryeri hedef alındı.

Saldırılardan kaçarak Türkiye sınırına akın eden yaklaşık 100 bin kişi 3 gündür açıkta.  Sivillere çadır yetiştirmek için yardım kuruluşlarının büyük çaba sarf ettiğini dile getiren  Suriye Yardım Koordine Birimi Derneği Başkanı Muhammed Hasno, sınırda kamp alanı kalmadığını söyledi.

Mağdurların başta gıda ve tıbbi ihtiyaçlar olmak üzere büyük sorunlarla karşı karşıya kaldığını belirten Hasno, kimsenin çarşı pazara çıkamadığını, okulların kapalı olduğunu ve yerleşim birimleri ile lojistik yolların sürekli bombalandığını söyledi. 

Suriye İdlib Hama Suriye iç savaşı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş