Türkiye’ye 20 Yeni Üniversite

Türkiye Büyük Millet Meclisi Eğitim Komisyonu, 20 yeni üniversite kurulmasını öngören tasarıyı kabul etti.

Türkiye’ye 20 Yeni Üniversite
Türkiye’ye 20 Yeni Üniversite

TBMM, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda, Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnameler’de Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı üzerindeki  görüşmeler sona erdi.
Tasarı, yapılan görüşmeler sonucunda kabul edildi ve üniversitelerde yapılacak değişikliklerle ilgili birçok karar alındı.
Çıkan kararda en dikkat çeken detay; Türkiye’ye 4’ü vakıf olmak üzere 20 yeni üniversite kurulması kararı oldu.

O Bölümler Yeni Üniversitelere Bağlanacak

Kabul edilen kanun tasarısında; bazı üniversitelerin bölümlerinin, yeni kurulacak üniversitelere bağlanacağı belirtildi. Yeni kurulacak olan üniversitelere bölümlerini bağlayacak olan üniversiteler arasında İstanbul, Gazi, Anadolu, Karadeniz Teknik, İnönü, Selçuk ve Erciyes Üniversite’leri bulunuyor.
Yeni açılacak üniversiteler ve bölümler, kadro bekleyen akademisyenlere de iş olanağı sağlayacak.


Üniversite Adlarına Şehirler de Eklenecek

Tasarıya göre halihazırda bulunan 13 üniversitenin isimlerine, bulundukları şehirlerin adları da eklenecek. Buna göre; Cumhuriyet Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi olacak. Abant İzzet Baysal Üniversitesi; Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi ise Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi olarak adlandırılacak. İsmi değiştirilecek diğer üniversiteler ise şu şekilde; Okan Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Erzincan Üniversitesi, Bozok Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Ahi Evran Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, Kütahya Sağlık Üniversitesi.  

Bulunduğu şehrin adını barındıran Erzincan Üniversitesi’nin yeni adı ise Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi olarak değiştirilecek.

Üniversite Yeni Üniversite Milli Eğitim YÖK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin Özgün Helikopteri Uçuşa Gün Sayıyor
Türkiye'nin Özgün Helikopteri Uçuşa Gün Sayıyor
Kurban Bayramı Namaz Saati Kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir Kurban Bayramı Namazı Saatleri
Kurban Bayramı Namaz Saati Kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir Kurban Bayramı Namazı Saatleri