Türkiye’de Tank Fabrikasına Avrupa Vetosu

Almanya silah üreticilerinden Rheinmetairin firması, Türkiye’de tank fabrikası kurmayı planladığı fakat Alman meclisinin engel olduğu söylendi.

Türkiye’de Tank Fabrikasına Avrupa Vetosu
Türkiye’de Tank Fabrikasına Avrupa Vetosu

Uzun süredir Almanya ile Türkiye arasında bir kriz sürüyor. Türkiye bu krizde geri adım atmadığı gibi, Almanya da atmıyor. Türkiye Almanya’yı nazi benzetmesi ile suçlarken, Almanya da Türkiye’yi hukuksuz yönetimle suçluyor. Özellikle Almanya Türkiye’ye karşı yaptırımlara başladı. Bunlardan bir tanesi de Rheinmetairin silah firmasının Türkiye’de açacağı fabrika oldu. Firmanın Türkiye’de tank fabrikası açma isteği üzerine Alman meclisi Sur’da yaşanan olayları bahane göstererek firmanın Türkiye’de fabrika açmasını veto etti.

ALMANYA’DAN TEKNOLOJİ TRANSFERİ İZNİ
Rheinmetairin firması Türkiye’de fabrika açılmasına Alman hükümetinin karışamadığı, fakat, teknolojiyi transfer etmek için izin almak gerektiği söylendi.
Alman üretici Krauss Maffei ve Leopard 2 tanklarını üretiyor. Bu tanklar Türk ordusunda da bulunuyor.
TÜRKİYE SAVUNMA SİSTEMİ ALACAK
Türkiye bununla birlikte DAEŞ ile yapılan mücadelede 10 Leopard tankının hasar gördüğü, hem onları tamir ettirmek, hem de bu tanklara uygun savunma sistemi satın almak istedikleri bu konunun da hala görüşme aşamasında oldukları ifade edildi.
Türkiye Almanya ile yaptırım mücadelesinde en büyük kozu Suriyeli mülteciler. Türkiye 3 milyon Suriyeli mülteciyi Avrupa’ya salmakla tehdit ediyor. Avrupa’nın en çok korktuğu durum da bu. Çünkü bu 3 milyon mültecinin çoğu Almanya’yı tercih edecek.

alman tankı leopard 2 fabrikası türkiye tank fabrikası Rheinmetairin tank fabrikası almanya meclisi türkiyede tank fabrikasına veto
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Facebook'ta 'Paralı' Dönem Başlıyor
Facebook'ta 'Paralı' Dönem Başlıyor
Kılıçdaroğlu: İnce Seçilirse İstifa Edecek
Kılıçdaroğlu: İnce Seçilirse İstifa Edecek