Tren Kazası İçin İlk Rapor Çıktı

Çorlu'da raydan çıkarak devrilen ve 24 kişinin hayatını kaybettiği tren kazası için Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ilk rapor çıktı

Tren Kazası İçin İlk Rapor Çıktı
Tren Kazası İçin İlk Rapor Çıktı Hilal Mert

Edirne'nin Uzunköprü ilçesinden kalkan ve İstanbul Halkalı'ya giden tren 8 Temmuz günü Çorlu yakınlarında seyir halindeyken yaşanan menfez kayması sonucu 6 vagonundan 5 devrildi. Treninin lokomotif ve ilk vagonunun geçişinden sonra, menfezin altındaki toprak kayması sonucu raylar boşlukta kaldığı devrilen vagonlarda 362 yolcu ve 6 personel bulunuyordu. Yakında yaşaya köylülerin hemen taktörle yardıma koştuğu olayda olay yerinde 10 kişi can verdi, 72 kişi de yaralandı. Yolcuların tamamının hastaneye kaldırılması sonucuda ölü sayısı 24'e yaralı sayısı da 318'e çıktı.

Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü, Tekirdağ'da 24 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasıyla ilgili ilk raporu hazırladı. Hazırlanan rapora göre;

  • Kaza öncesinde saat 14.25 ile 14.54 arasında metrekareye 27 kilogram yağmur yağdı. Sel, menfez ile ray arasındaki toprak ve çakılı götürdü. Rayların altı tamamen boşaldı ancak rayların yerleştirildiği yapı malzemesi olan traverslerde herhangi bir sorun yaşanmadı. Raylar kopmadığı için de demiryolu alt yapısını saran sinyal sistemi uyarı vermedi.
  • Bölgede 150 yıldır böyle bir taşkın yaşanmadı için bölge, 'riskli alan' kapsamında değildi.
  • Devlet Demiryolları, kaza sonrası Devlet Su İşleri ve Meteoroloji Genel Müdürlükleri ile temasa geçti. Köklü şekilde değişen yağış rejimine ilişkin kısa ve orta vadede su debileri ve tahminleri istendi.
  • Alınan veriler ışığında ülke genelindeki menfezler dahil tüm demiryolu alt yapısı rutin bakımlar dışında masaya yatırılacak. Gerekli görülen bölgelerde alt yapı daha da güçlendirilecek.

Yaşanan acı olay sonrası İnşaat Mühendisleri Odası konu hakkında açıklama gelmişti. Yapılan açıklamada; Demiryolu hatlarının muayene ve bakımının düzenli bir şekilde yapılmasının önemine dikkat çekilmiş, menfezin üst kısmı ile rayların arasında bulunan zeminin son günlerde meydana gelen yağışlar nedeniyle gevşemiş olduğu, bu durumun da zeminin göçmesine sebep olduğu ifade edilmişti. Demiryolu hattının zeminin taşıma gücü zayıf olan tarım alanlarından geçtiğine dikkat çeken İnşaat Mühendisleri Odası, ilk belirlemelere göre ciddi bir ihmal olduğunu, demiryolu hattı yapılırken göçme, çökme ve tabaka kayması ve boşalması ile ilgili bilgilerin dikkate alınmadığını savundu. İşte yapılan o resmi açıklamanın devamı; “Suçlu yağmur değildir. Yapanlar, yaptıranlar ve yapılmış olanı denetlemeyenlerdir. Yetkililer her afet sonrası yaptıkları gibi konunun özünü unutup sonucuna göre hüküm veriyorlar. Yapı ruhsatlarından mühendis ve mimarların imzalarının kaldırılmış olmasının acı sonuçlarını, ileride fazlasıyla yaşayacağımızın altını bu kazayla birlikte bir kez daha çizmek isteriz”

Edirne İstanbul Çorlu Devlet Demiryolları vagon tren kazası rapor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?