TBMM'de Yemin Törenini Kim Yönetecek?

Meclis başkanının kim olacağı konuşulurken CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın kızı Prof. Dr. Aslı Baykal'dan konuya dair bir açıklama geldi...

TBMM'de Yemin Törenini Kim Yönetecek?
TBMM'de Yemin Törenini Kim Yönetecek? Hilal Mert

24 Haziran'da Türkiye için tarihi bir gün yaşandı! 16 Nisan 2017'de yapılan referandum ile Türkiye Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi'ne geçmiş oldu. 24 Haziran pazar günü yapılan seçimde 6 Cumhurbaşkanı adayı ve genel seçimerde ise 8 parti yarıştı. Türk siyasi tarihinde ilk kez siyasi partilerin ittifak şeklinde sandıkta yarıştığı çifte seçimde 56 milyon 342 bin 263 seçmenin oy kullanması gerekiyordu, katılım oranı %88,2 olarak açıklandı.

AKP ve MHP'den oluşan Cumhur ittifakı %53,48 oy oranı alarak mecliste üstünlüğü yakaladı. Cumhur ittifakının üyelerinden AKP %42,28, MHP ise %11,20 oy oranı aldı ve meclise 295 ve 48 milletvekili sokmayı başardı.

AKP ve MHP'ye karşı kurulan ve CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi'nden oluşan Millet İttifakı ise seçimde %34,29 oy oranı aldı. %22,79 oy oranı alan CHP meclise 147, % 1,36 Saadet Partisi 0, %10,14 oy oranı alan İYİ Parti de 43 meclise vekil sokma hakkı kazandı.

Hiç bir ittifakın içinde yer alamadan seçime giren HDP ise %10 barajını aşarak %11,52 oy oranı alarak meclise 67 vekil sokmayı başardı.

Belirlenen vekiller sonrası TBMM'de yemin törenine sıra geldi. Meclis başkanının kim olacağı konuşulurken CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın kızı Prof. Dr. Aslı Baykal'dan konuya dair bir açıklama geldi. CHP'den Antalya milletvekili Deniz Baykal'ın kızı Prof. Dr. Aslı Baykal, Meclis yönetimi ile görüşerek en yaşlı üye sıfatıyla babasının açılışı ve yemin törenini yöneteceğini açıkladı.

Böylece Deniz Baykal, TBMM’nin yeni dönemdeki ilk oturumunda da Meclis’in en yaşlı üyesi sıfatıyla TBMM Başkanı olarak oturumu yönetecek. Meclis yönetimi ayakta fazla kalamayan Baykal için uygun koşulları oluşturacak.

24 Haziran Meclis Deniz Baykal CHP MHP AKP HDP İYİ Parti yemin töreni meclis başkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor