Tarihe Geçen Fotoğrafın Hikayesi…

1989 Pekin Tiananmen Meydanı olayları, Dünya tarihine en kanlı şekilde bastırılan gösteri olarak geçmişti.

Tarihe Geçen Fotoğrafın Hikayesi…
Tarihe Geçen Fotoğrafın Hikayesi…

Pekin'de Tiananmen Meydanında öğrencilerin, aydınların ve işçilerin başlattığı hükümet karşıtı gösteriler, 15 Nisan’da başlamış, 3 Haziran’a kadar giderek ülkeye yayılmıştı. Çin’de protestoların odak merkezi haline gelen Pekin'deki Tiananmen Meydanı, 3 Haziran’da sivillerle askerler arasında meydan savaşına dönmüştü.

Tiananmen Meydanında protestolar kanlı bir şekilde bastırıldı ve birçok sivil yaşamını yitirmişti. Ölü sayısı hükümete göre 250-300 civarında açıklanırken, Kızılhaç'a göre ölü sayısı 3000 kişiydi. Meydandaki olaylarda hükümet kaynaklarına göre 185 olarak açıklansa da, Kızılhaç’a göre 7000 civarında kişi yaralanmıştı.

Protestocular, Çin Komünist Partisi'ne bağlı hükümetin, ekonomik reformların halkı çok zor duruma sürüklemesini, işsizliğin hat safhaya çıkmasını sebep göstererek, üniversite öğrencisi, aydınlar ve halk sokaklara dökülmüştü. Gösteriler uzun süredir devam ediyor, halk meydandan çekilmiyordu.

Hükümetin dağılma çağrılarına protestocuların sloganlarla karşılık vererek meydandan çekilmemesi üzerine Çin Komünist Partisi, gösterilerin zor kullanarak bastırılmasına kara vermişti. Çin ordusu ve Pekin Polisi göstericileri dağıtmak için zırhlı araçları, tankları devreye alarak göstericileri dağıtmaya başladı.

İşte o anda bir gösterici meydana giren tankların önünde durarak tarihe geçecek o fotoğrafta kadraja girdi. Sivil direnişçinin, tankların önünde durması ve geri çekilmemesi, direnişçilerin tankların altında ezilmesini biraz da olsa engellemişti.

Tarihe en kanlı gösteri olarak geçen Tiananmen gösterilerinde, asker ve polis göstericileri dağıtmak için gerçek mermiler kullanarak meydanı boşaltmaya çalıştı. Silahla dağıtılmaya çalışılan göstericiler, birçok askeri aracı ele geçirerek yaktı.

1989 Tiananmen olaylarında çekilen fotoğraf ta tarihteki yerini aldı.

 

tianmen 1989 çin halk cumhuriyeti çin kominist partisi tank gösteri direniş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş