Suriye’de Rus Uçağı Düşürüldü

Suriye'de muhalif gruplar Rus uçağını düşürdü.

Suriye’de Rus Uçağı Düşürüldü
Suriye’de Rus Uçağı Düşürüldü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi yetkililerinden Rami Abdülrahman yaptığı açıklamada İdlib’in kuzeybatısında bir Rus uçağının düşürüldüğünü açıkladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi yöneticisi olan Rami Abdülrahman açıklamasında Rus uçağın hangi muhalif örgüt tarafından düşürüldüğünün belirlenmediği bildirdi. Söz konusu bölgede Heyet-i Tahrir-i Şam gibi El Kaide uzantısı gruplarının olduğunu belirten Abdülrahman muhalif grubun belirlenmesi için çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Rami Abdülrahman’ın açıklamasının ardından Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada İdlib’in muhalifler tarafından düşürülen uçağın Rus uçağı olduğunu ve uçaktaki pilotun da hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bakanlık yaptığı açıklamada, İdlib’de bulunan gerilimi azaltma böylesi üzerinde uçuş yapan Rus Su-25 savaş uçağının muhalif gruplar tarafından düşürüldüğünü bildirdi. Rus pilotun ufak düşmeden önce kendini fırlatmayı başardığını belirten bakanlık pilotun El Nusra tarafından kontrol edilen bölgede girdiği çatışmada hayatını kaybettiğini belirtti. Açıklamanın devamında Suriye’nin İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinin garantörleri Rusya ve Türkiye arasında pilotun naaşının teslim alınması için çalışmaların yürütüldüğünü bilgisi belirtildi.

Rus uçağının düşürülmesinin ardından Rusya bu duruma misilleme yaparak 30 militanın öldürüldüğünü bildirdi. Rusyaya ait olan SU-25 taarruz uçağının düşürüldüğü bölgenin Rus Hava Kuvvetlerinin bölgeyi bombardımana tutulduğunu bildirdi. Bölgede dört koldan yürütülen hava harekatı sonucunda en az 30 militanın öldürüldüğü bilgisi verildi.

rusya rus ucağı suriye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş