Son Dakika.. Asgari Ücret Belli Oldu.. 2018 Yılında Asgari Ücret Kaç Lira Oldu?

Asgari ücret açıklandı. 2018 yılı için 4. defa toplanan Asgari Ücret Komisyonu nihai kararını açıkladı. Buna göre 2018 yılı için asgari ücret ne kadar olacak? İşte asgari ücret zam oranı..

Son Dakika.. Asgari Ücret Belli Oldu.. 2018 Yılında Asgari Ücret Kaç Lira Oldu?
Son Dakika.. Asgari Ücret Belli Oldu.. 2018 Yılında Asgari Ücret Kaç Lira Oldu? Umut Aslan

İlk Toplantısı Aralık ayının başından bu yana devam eden Asgari Ücret Komisyonu Aralık ayı boyunca 4. defa toplandı. Ve bugün son olarak gerçekleştirilen toplantıda asgari ücrette 2018 yılı için geçerli olacak rakam açıklandı. Asgari ücreti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu açıkladı buna göre 2018 yılında milyonlarca işçinin alacağı net asgari ücret 1603 tl olacak. Asgari ücret zam oranı ise bu rakamlara göre yüzde 14.2 oldu. Asgari ücrette 2018 yılında 2017 yılına göre yaklaşık 200 liralık bir artış yaşandı zira 2017 yılındaki asgari ücret net olarak 1404 liraydı.

Bugün saat 14.00 son defa toplanan Asgari Ücret Komisyonu çetin tartışmalara sahne oldu ve Türk-İş Sendikası işçileri temsilen son olarak yüzde 20 zam olması konusunda bir hayli ısrar etti fakat Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu ise bu rakamı karşılayamayabileceklerini ifade etti ve son olarak oy birliği ile değil de oy çokluğu ile açıklanan asgari ücret zammının oranı yüzde 14.2 olarak kayıtlara geçti. Enflasyonun üzerinde bir artış olan bu rakam geçtiğimiz seneye göre daha olumlu bir rakam olarak işçileri bir nebze daha mutlu etti. Çünkü geçtiğimiz seneki asgari ücret zam oranı yüzde 8'de kalmıştı.

Asgari Ücret Komisyonu'nun bugünkü son toplantısında hükümeti temsilen katılan ve arabulucu rolü üstlenen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu asgari ücretin 2018 yılında kaç lira olacağını açıklarken şu ifadeleri kullandı. "Asgari ücreti belirleme çalışmaları 1 ay boyunca sürdü. Uzun süren müzakere süreci ardından nihayete erdirdik. Komisyonun çoğunluğuyla karar verdik. Bu yüzden müzakereler uzun sürdü. Brüt olarak 2029 lira, net 1603 lira olacak. Artış yüzde 14,2 olacak. 2016'dan itibaren başlattığımız asgari ücret desteği 2018'de de sürecek. "

Açıklama öncesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile görüşmüştü.

asgari ücret 2018 kaç lira asgari ücret zam oranı 2018 asgari ücret ne kadar oldu 2018 ocak ayı asgari ücret ne kadar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın Dizisi Son Bölümde Neler Oldu? Kadın Dizisi 39. Bölüm Yeni Fragman İzle
Kadın Dizisi Son Bölümde Neler Oldu? Kadın Dizisi 39. Bölüm Yeni Fragman İzle
Süper Lig'de İddia'nın Şampiyonluk Oranları Değişti. İşte İddia'nın Şampiyonluk Adayı
Süper Lig'de İddia'nın Şampiyonluk Oranları Değişti. İşte İddia'nın Şampiyonluk Adayı