Soçi Zirvesi Sona Erdi, İşte Sonuç Bildirgesi

Rusya’da düzenlenen Soçi zirvesi sona erdi.

Soçi Zirvesi Sona Erdi, İşte Sonuç Bildirgesi
Soçi Zirvesi Sona Erdi, İşte Sonuç Bildirgesi

RUSYa’nın Soçi kentinde düzenlenen ve içinde Türkiye’nin de bulunduğu Suriye Ulusal Diyalog Kongresi sona erdi. Zirve tüm tarafların aldığı kararla hazırlanan sonuç bildirgesi açıklandı.

Suriye'nin egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı vurgusu yapılan sonuç bildirgesinde , " kendi geleceğine Suriye halkı seçim yaparak karar vermeli" denildi.

Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygı çağrısı yapılan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nin sonuç bildirgesinde;  Suriye halkı tarafından yapılacak olan seçimle Suriye hükümetinin belirlenmesi gerektiği ne dikkat çekildi.

Bildirgede; kongreye katılan tarafların, yaklaşık yedi yıldır süren savaşın ardından Suriye'nin kurtuluşu için temel prensiplerde anlaştığı  ifade edilerek, Suriye’nin seçim yapılarak ve seçimler yoluyla demokratik bir yola girmesine vurgu yapıldı.  

Suriye Ulusal Diyalog Kongresinin sonuç bildirgesinde; Suriye halkının, hangi ırk ve etnisiteden olursa olsun tüm Suriyelilerin eşit haklara sahip olduğuna dikkat çekildi.

Kongrenin sonuç bildirisinde, Suriye hükümeti delegasyonunun yanı sıra 'geniş temsilli muhalefet delegasyonundan oluşan bir komitenin; anayasal reform taslağı hazırlamak için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararına katkıda bulunmasına karar verildiği' ifadeleri kullanıldı.

Kongrenin ardından açıklama yapan Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura; Soçi'de gerçekleştirilen Suriye Ulusal Diyalog Kongresine katılan tüm tarafların Suriye Anayasa Komisyonu'nun kurulması konusunda anlaştığını duyurdu. Mistura, komisyona kongrede belirlenen temsilcilerle birlikte,  kongreye katılmayan tarafların temsilcilerinin de dahil olacağını ifade etti.

BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Rusya’nın Soçi kentinde gerçekleştirilen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nde kurma kararı alınan Anayasa Konseyi’nin en fazla 50 kişiden oluşacağını belirtti. 

Soçi Zirvesi Suriye Ulusal Diyalog Kongresi Soçi Bildirgesi Soçi Sonuçları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş