Şırnak'ta Helikopter Kazasında Şehit Olan Tümgeneral Aydoğan Aydın'ın Duygulandıran Şiiri Hanke'ye Ağıt

Bu akşam Şırnak'ın Uludere ilçesinde havalandıktan kısa bir süre sonra düşerek 13 rütbeli askerin ölümüyle sonuçlanan kazada, şehit olan Tümgeneral Aydoğan Aydın darbeyi engelleyen komutanlar arasındaydı. Şehit olmasının ardından "Hanke'ye Ağıt" isimli kendi yazdığı şiir sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşılıyor.

Şırnak'ta Helikopter Kazasında Şehit Olan Tümgeneral Aydoğan Aydın'ın Duygulandıran Şiiri Hanke'ye Ağıt
Şırnak'ta Helikopter Kazasında Şehit Olan Tümgeneral Aydoğan Aydın'ın Duygulandıran Şiiri Hanke'ye Ağıt Umut Aslan

15 Temmuz 2016 FETÖ darbe girişimi sırasında Kayseri Komando Okulu'nda görevli olan Tümgeneral Aydoğan Aydın darbeye karşı direniş göstermiş ve o dönemde "kimse dışarı çıkmayacak" emrini vererek darbe girişimini önlemeye çalışmıştı. Sonrasında ise geçtiğimiz Ağustos ayında tümgeneral rütbesine terfi ettirilen kahraman komutan Aydoğan Aydın bugün yaşanan vahim kazada şehit olanlar arasındaydı.

Bugün Şırnak'ta yaşanan helikopter kazası tüm Türkiye'yi derin bir yasa boğarken şehit olan 13 rütbeli asker arasında yer alan 23. Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın, Ağustos ayında tümgenerallik rütbesine terfi etmişti. Aydın 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında önce gözaltına alınmış ancak daha sonra darbe girişimini öğrenir öğrenmez komutanlığını yaptığı tugayı arayarak, “Bir tek er dahi dışarı çıkmayacak” emrini verdiği ortaya çıkmıştı. Serbest bırakılan Aydoğan Aydın son YAŞ toplantısında Tümgeneralliğe terfi etmişti.

Tümgeneral Aydoğan Aydın, geçtiğimiz günlerde ise Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Kato bölgesinde 70 gündür sürdürülen operasyonlar hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüşüp bölgede devam eden operasyonlar hakkında bilgi vermişti. Tümgeneral Aydın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a terör örgütü PKK'nın yıllardır yığınak yaptığı bölgeye operasyon gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları iletmişti:

"Terörle mücadele tarihinin erişemediği miktarda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi bulundu. Önümüzdeki günlerde bu mağara sayılarında artış olacak. Yine bu bölgede teçhizatların bulunmuş olması Türkiye genelindeki terörle mücadeleye katkı sağlayacaktır. Buranın temizlenmesi Ankara ve İstanbul'da terörün belinin kırılmasında da etki yapacaktır." 

Şehit olan Tümgeneral Aydın'ın 1992 yılında Topçu Üsteğmen olarak görev yaptığı yıllarda yazdığı 'Hanke'ye ağıt' isimli şiiri şöyle: 

Doksan kişiydik biz o gün.

Aç, susuz, uykusuz.

Nasır tutmuş ayaklarla, yürüyorduk kaygusuz.

Sis, çamur, kanla, terle, üzerindeydik bulutların.

Ayrım Hanke Yaylası'nda, yeşerirken umutlarım.

Soğuk namlular elimizde, yürüyorken dağlara.

Şehitlerden selam geldi, savaşan tüm sağlara.

Uzaklarım yakınlaştı, inancımla, davamla.

Uyan Hanke geliyorum, heybetimle, havamla". - ŞIRNAK

hankeye ağıt şiiri tümgeneral aydoğan aydın şırnak helikopter kazası şehit rütbeli askerler listesi aydoğan aydın kimdir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Adayları Oyunu Kullandı, Seçmene Mesaj Verdi
Cumhurbaşkanı Adayları Oyunu Kullandı, Seçmene Mesaj Verdi
Cezayir, Sınavlarda Kopya Çekilmesini Engellemek İçin İnterneti Kapattı
Cezayir, Sınavlarda Kopya Çekilmesini Engellemek İçin İnterneti Kapattı