Şırnak-Cizre Duble Yolu 21 Yıl Sonra Hizmete Girecek

Yapımına 21 yıl önce başlanan ancak terör örgütü PKK’nın defalarca saldırıp engellemeye çalıştığı Şırnak-Cizre duble yolu sonunda tamamlandı...

Şırnak-Cizre Duble Yolu 21 Yıl Sonra Hizmete Girecek
Şırnak-Cizre Duble Yolu 21 Yıl Sonra Hizmete Girecek Hilal Mert

Yapımına 21 yıl önce başlanan ancak terör örgütü PKK’nın defalarca saldırıp engellemeye çalıştığı Şırnak-Cizre duble yolu sonunda tamamlandı. Şırnak'ın terörden temizlenmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yeniden inşa edilmeye başlanan Şırnak-Cizre Karayolu projesinde sona gelindi. 514 milyon lira yatırımla hayata geçirilen duble yol 10 gün sonra hizmete açılacak. Yolun kullanıma açılması ile Şırnak ile Cizre arasındaki uzaklık 45 kilometreden, 37 kilometreye düşecek, seyahat süresi de 45'ten 20 dakikaya inecek.

NELER OLMUŞTU?

Cizre Barajı'nın yapılması ile bölgedeki karayollarının sular altında kalacak olması nedeniyle 1997'de ihalesi yapılan Şırnak- Cizre karayolu 514 milyon liralık yatırımla hayata geçirildi. Yapılancak olan bu yol çalışması bölgenin gelişmesine engel olmak isteyen teröristlerce hedef alındı. Cudi Dağı'ndaki yol yapım şantiyesi inşaat sürecinde birçok kez teröristlerin saldırısına uğradı. Yol yapımını engellemeye çalışan PKK'lı teröristler, iş makinelerini ateşe verdi. 2 Mayıs 2010'da şantiyeyi basan PKK'lı teröristler, bekçileri öldürdükten sonra yakıt tankı ve araç yakıt depolarına el yapımı bomba yerleştirdi. Sürücülerin fark etmesi ile facia son anda önlendi. 23 Temmuz 2011'de de şantiyeyi basan teröristler, 3 dozeri ateşe verdi. 9 Ekim 2011 gecesi tekrar şantiyeye baskın düzenleyen teröristler, bir iş makinesini ateşe verdi. 30 Ağustos 2012'de yine şantiyeyi basan teröristler, 1 aracı ateşe verdi, 1 çalışanı kaçırdı daha sonra serbest bıraktı.

20 Ağustos 2015 tarihinden bir kez daha şantiye teröristlerin saldırısına uğradı. Teröristlerce 30 araç ve iş makinesi ateşe verildi. Saldırı sonrası yol çalışmaları yaklaşık bir yıl durdu. 1 Ekim 2017'de PKK'lı teröristlerin düzenlediği saldırıda Yüzbaşı Mustafa Erdal ile Güvenlik Korucusu Dündar Page şehit oldu, 4 güvenlik korucusu da yaralandı. Saldırılara rağmen devam eden çalışmalarda, Çağlayan mevkisinde başlayan ve İkizce köyü yakınlarında son bulan biri 700, diğeri 800 metre uzunluğunda iki tünel ve 360 metre uzunluğunda bir viyadük yapılıyor. Cudi Dağı'nın altından geçen karayolunun güvenliğini sağlarken bu kez 1 Ekim 2017'de teröristlerin saldırısı sonucu şehit olan Jandarma Yüzbaşı Mustafa Erdal ve Güvenlik Korucusu Dündar Page'nin isimleri de güvenliğini sağladıkları tünellere verildi.

Recep Tayyip Erdoğan Şırnak Cizre duble yol PKK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor