'Selahattin Demirtaş’ın Adaylığı İptal Edilsin' Dilekçesine YSK'dan Ne Cevap Geldi?

HDP’nin esi eş genel başkanı ve Cumhurbaşkanlığı seçimi adayı tutuklu Selahattin Demirtaş için YSK'ya verilen dilekçeye 'ret' cevabı geldi.

'Selahattin Demirtaş’ın Adaylığı İptal Edilsin' Dilekçesine YSK'dan Ne Cevap Geldi?
'Selahattin Demirtaş’ın Adaylığı İptal Edilsin' Dilekçesine YSK'dan Ne Cevap Geldi? Hilal Mert

24 Haziran günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi için HDP’nin aday gösterdiği HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş için YSK'ya Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım dilekçe verdi.

Ümit Yalım verdiği dilekçede şuan Edirne'de yüksek güvenlik önemleri olan F Tipi cezaevinde '2013 yılında bir mitingde terör örgütünün propagandasını yapmak' suçundan 5 yıl hapis istemi tutuklu yargılanan Selahattin Demirtaş’ın, PKK yöneticileriyle olan bir fotoğrafına yer vererek, Selahattin Demirtaş’ın adaylığının iptal edilmesini istedi.

Ümit Yalım dilekçesinde şu ifadeleri kullandı;

“HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın Kandil Dağı’nda eli kanlı PKK’lı teröristler ile çektirdiği fotoğraf. Demirtaş için başka bir şey söylemeye gerek var mı? Teröristler ile fotoğraf çektiren Demirtaş Cumhurbaşkanlığına nasıl aday olur? Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı Adaylığının iptal edilmesini arz ederim.”

YSK’dan bugün Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım'ın verdiği dilekçeye yanıt geldi. YSK yapılan başvuruyu reddetti.

Selahattin Demirtaş Kimdir?

10 Nisan 1973 Elâzığlı doğumlu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. 2007-2008 yılları arasında Demokratik Toplum Partisi'nde görev aldı. 2008'de Barış ve Demokrasi Partisi'ne katıldı, 2014'te eş başkan seçildi. HDP'den Türkiye Büyük Millet Meclisi 25. dönem İstanbul milletvekili seçildi. 2014 Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimi'ne katılan 3 adaydan biri olan Selahattin Demirtaş %9.76 oy alarak 3. sırada kalmıştı.Şuan 2013 yılında bir mitingde terör örgütünün propagandasını yapmak' suçundan 5 yıl hapis istemi tutuklu yargılanıyor.

24 haziran Selahattin Demirtaş Dilekçe YSK Cevap tutuklu HDP edirne itiraz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş