Şehit Filistinliler İçin Tüm Camilerde Sela Okunacak

Dün yaşanan katliamda şehit olan Filistinliler için Diyanet İşleri Başkanlığı kararınca yurt genelinde sela okunacak ve gıyabi cenaze namazı kılınacak

Şehit Filistinliler İçin Tüm Camilerde Sela Okunacak
Şehit Filistinliler İçin Tüm Camilerde Sela Okunacak Hilal Mert

Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması nedeni ile Filistinlilerin yürüyüş yapması ve İsrail askerlerinin Filistinlilere ateş açması sonucu dün 60 kişi öldü 2700'den kişi yaralandı. Müslümanlara yapılan bu orantısız güç ve zulüm, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bir çok müslüman ülkeden sert tepki gördü.

Diyanet İşleri Başkanlığı, yurt genelindeki camilerde İsrail askerlerince şehit edilen Filistinliler için sela okunması ve öğle namazına mütakip gıyabi cenaze namazı kılınması kararı aldığını açıkladı.

Neler Olmuştu?

14 Mayıs 1948'de İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulması nedeniyle Filistinliler, 15 Mayıs'ı "Nekbe" (Büyük Felaket) olarak adlandırıyor ve anıyor. 1967'den bu yana Batı Şeria ve Doğu Kudüs İsrail işgali altında bulunuyor.

ABD başkanı olduktan sonra Donald Trump, mart ayı başında Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmiş ve büyükelçiliği de Tel Aviv'den taşınma kararı almıştı. Karar sadece Filistinliler tarafından değil tüm dünya genelinde tepki çekmişti.

İsrail Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma kararı alan ABD Başkanı Trump 'ı protesto etmek isteyen Filistinliler'e dün İsrail askerleri ateş açtı çok sayıda kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi de yaralandı.

14 Mayıs Tel Aviv ABD Büyükelçiliği Filistin İsrail sela cenaze namazı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!