Savaştan Kaçan Suriyeliler Bayram İçin Memleketlerine Dönüyor!

Türkiye'ye sığınan Suriyeli mülteciler ramazan bayramını ülkelerinde geçirmek için sınır kapısına dayandı

Savaştan Kaçan Suriyeliler Bayram İçin Memleketlerine Dönüyor!
Savaştan Kaçan Suriyeliler Bayram İçin Memleketlerine Dönüyor! Hilal Mert

Suriye'deki iç savaşın iyice şiddetlenmesi sonucu Türkiye'ye sığınan Suriyeli mülteciler ramazan bayramını ülkelerinde geçirmek için sınır kapısına dayandı. Akın akı Kilis'e gelen ve sınır kapısına dayanan Suriyeliler izdihama yol açtı.

Kilis Valiliği tarafından verilen izinle 13 Haziran tarihine kadar online randevu sistemine kayıt olduktan sonra ülkelerine gitmek için randevu alan Suriyeliler, gece saatlerinden itibaren Öncüpınar Sınır Kapısı yakınlarında oluşturulan merkez önünde sıraya girdi. Aşırı yoğunluk nedeni ile oluşan izdihamda polisler zor anlar yaşadı.

Dün başlayıp bugün de devam eden geçişlerde şu ana kadar 5 bin civarında Suriyeli ülkesine gitti. Bayrama kadar devam edecek bu geçişlerle ülkesine bayram için dönen Suriyeli sayının 50 bine ulaşması bekleniyor.

NELER OLMUŞTU?

Mart 2011 tarihinde Suriye'de halk ayaklanması başladı. Nisan 2011'de Türkiye'ye ilk Suriyeli sığınmacı akını gerçekleşmişti. Ocak 2015 itibarıyla Türkiye'de resmi rakamlara göre 1 milyon 625 bin Suriyeli sığınmacı bulunuyor. Gelen mültecilerin kimi Türkiye'de farklı şehirlere yerleşti kimileri ise Avrupa ülkelerine kaçak yolları ile gitmeyi başardı. Başaramayanlar genelde ya yolda öldü yada yakalanarak ülkelerine iade edildi. 2018 yılı için yapılan açıklamay göre; Türkiye'de şuanda kayıtlı 3 milyon 251 bin 997 Suriyeli var. Suriye'de iç savaş hala devam ediyor.

Türkiye Suriyeli mülteciler ramazan ramazan bayramı Kilis Valiliği Öncüpınar Sınır Kapısı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş