Şanlıurfa'da Müşahitler Dövülerek Toplu Oy Kullanıldı

Şanlıurfa’da CHP'li müşahitlerin engellendi ve toplu oy kullanıldı, olay üzerine CHP, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu

Şanlıurfa'da Müşahitler Dövülerek Toplu Oy Kullanıldı
Şanlıurfa'da Müşahitler Dövülerek Toplu Oy Kullanıldı Hilal Mert

Şanlıurfa’da blok oy yani toplu oy skandalı yaşandı! Konuya dair CHP Ankara Milletvekili Murat Emir açıklama yaptı ve "CHP tarafından Şanlıurfa’da görevlendirildim, müşahitlere yönelik darp ve tehditler nedeniyle, başta Şanlıurfa Merkez’e bağlı Eyyübiye ve Halliye köyleri olmak üzere pek çok köyde müşahitleri geri çekmek zorunda kaldık" dedi.

Olay üzerine CHP ivedilik ile YSK'ya başvuru yaptı. Verilen dilekçesinde, müşahitlerin köylere sokulmaması ve toplu oy kullanımı olaylarına karşı YSK’nin önlem alması istendi. CHP’nin Şanlıurfa’da yaşananlar konusunda YSK’ye 4 ayrı başvuru yaptığı öğrenildi. CHP tarafından YSK’ye yapılan başvuru sayısının 10 olduğu ifade edildi.

CHP’liler, Urfa’nın Eyyübiye ilçesinde henüz oy kullanma saati başlamadan bir sandıkta kullanılmış 100 oy tespit etti. İddiaya göre 100 oyunda hepsinde de AKP ve Recep Tayyip Erdoğan'a evet mühürü basılmıştı.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Şanlıurfa Valisi ile durumu bizzat görüştüğünü, Vali'nin önlem alacağını söylediğini açıkladı. Milletvekili Emir, “Ancak şimdiden sandıklar boşaltılarak, blok oy kullanmaya hazır hale getirildi. Biz tutanakları tuttuk. Gerekli itirazları yapacağız” dedi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ da olaya ilişkin  ' Şanlıurfa valisi devletin valisi mi partini valisi mi?' diyerek tepki gösterdi.

Yaşanan olay sonrası YSK Başkanı Sadi Güven, Suruç'taki iddialara ilişkin açıklama yaptı. Sadi Güven yaptığı açıklamada, "Suruç 'taki bazı sandıklara yönelik asayişle ilgili iddialar konusunda, idari ve adli işlem için gerekli girişimlerde bulunulmuştur" dedi.

Şanlıurfa'nın Eyyibiye ilçesi Akbilek köyünde saldırıya uğrayan müşahitlerden olan Deniz Özgür verdiği ifadede "orada olmayan kişiler adına da oy kullanmak istiyorlar itiraz edince dayak yedik, canımızı zor kurtardık" dedi. İşte o dikkat çeken ifade;

"900 oy bulunan bir okulda görevliydik. İlk kez bir seçimde müşahitler köylere gelmeye başladığı için şaşkındılar. Sabah 6'da okula gittiğim andan itibaren hoşnut olmadıklarını dile getirdiler.

Buradaki seçmenler, mevcut olmayan seçmenler için de oy kullanmak istiyorlar. Bazı vatandaşlar ellerinde seçmen kağıdı balyalarıyla geliyor ve köyün dışında bulunan ama ikameti orada olan kişiler adına oy kullanmak istiyorlar. Biz bunları engellemeye çalıştık. Bu nedenle müşahitlere saldırılar olmaya başladı. O sırada köyde jandarma bile yoktu. Gerilim arttığı için ben oradan can güvenliği endişesi ile ayrılmak zorunda kaldım. Bu sırada arabam da darp edildi. Okulda kalan bir başka sandık görevlisi arkadaşımızın da benden daha fazla darp edildiğini öğrendim. Müşahit kartımı yırtıp elime verdiler."

Şanlıurfa CHP Murat Emir YSK Recep Tayyip Erdoğan AKP toplu oy hdp blok oy itiraz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş