Şanlıurfa’da Arapça Tabelalara Standart Getirildi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi aldığı yeni kararla şehirdeki tabela kullanıma yeni düzenleme getirdi.

Şanlıurfa’da Arapça Tabelalara Standart Getirildi
Şanlıurfa’da Arapça Tabelalara Standart Getirildi

Türkiye’de bulunan Suriyeli’lerin büyük bir çoğunluğuna ev sahipliği yapan Şanlıurfa’da Suriyeli sığınmacıların açtığı iş yerlerinde kullandığı tabela ve yazılarda en az yüzde 60 Türkçe karakter kullanılması zorunluluğu getirildi. 

 

Sığınmacı Suriyeli’lerin en fazla bulunduğu şehir olan Şanlıurfa’da hızla artan Suriyeli esnafın artık Arapça tabela ve yazıları dükkanlarında sıklıkla kullanılması nedeniyle bedeliye yeni bir düzenlemeye getirdiğini duyurdu.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre Şanlıurfa’nın kent estetiğinin korunması ve şehirde oluşan görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi için başlatılan uygulamalar kapsamında Türkçe harici dillerde yazılmış olan tabela, ilan ve çeşitli tanıtımlara yönelik yeni kararlar alındı. 

Alınan bu bir takım kararlarla birlikte Türkiye’de en fazla Suriyeli sığınmacının yaşadığı il olan Şanlıurfa’da yabancı dilde afiş ve reklam tabelası kullanan iş yerlerine yönelik çalışma başlatıldı. Türkçe anlaşılırlığının da kolaylaştırılması sebebiyle başlatılan çalışma da tabelaların, ilanların ve diğer yazılarda en az yüzde 60 oranında Türkçe karakterlerin kullanılması, yazı karakterleri ve boyutunun da aynı olması kararlaştırıldı. 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı bu çalışma kapsamında belirlenen standartlar doğrultusunda iş yeri ve işletme sahiplerine belirlenen şartlar bildirildi ve gerekli uyarılarının belirtilmesinin ardından kurallara uyulması istendi

 Çevre koruma ekipleri bildirilen kararın ardından çıktıkları kontrolde 140 iş yerinin yeni tabela standartlarına uyum sağladığını belirterek uyum sağlayan iş yerlerinin sayısının her geçen gün daha da arttığını ifade etti. Uygulamanın diğer illerde de hayata geçmesi bekleniyor.

arapça suriye türkçe şanlıurfa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş