Sahte Deliller, FETÖ Mensuplarınca Hazırlandı!

Dışişleri Bakanlığı, Halkbank’ın eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın Amerika Birleşik Devletlerinde yargılandığı davada, 32 ay hapis cezasına çarptırılması ile ilgili açıklama yaptı.

Sahte Deliller, FETÖ Mensuplarınca Hazırlandı!
Sahte Deliller, FETÖ Mensuplarınca Hazırlandı!

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan son dakika açıklamasında;

“New York Güney Mahkemesi bugün (16 Mayıs), adil yargılama ilkesiyle bağdaşmayan ve tamamen kurgudan ibaret bir sürecin sonucunda Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’yı suçsuz olduğu halde 32 ay hapis cezasına mahkum etmiştir. Böylece, anılan Mahkeme yabancı bir devletin kamu bankası temsilcisini mahkûm ederek ABD yaptırımlarına ilişkin mevzuatın uygulanmasında emsali olmayan bir karara imza atmıştır. Dava sürecinde FETÖ mensuplarınca hazırlanan sahte delillere ve yalan ifadelere itibar edilmesi yargılamanın meşruiyetini ortadan kaldırmış, dava sürecinin güvenilirliğini ve inandırıcılığını yok etmiştir.” diyerek, Türkiye’nin tepkisini gösterdi.

Atilla, Nasıl Tutuklanmıştı

Amerika Birleşik Devletleri’nin İran'a uyguladığı yaptırımları Reza Zarrab ile birlikte, ambargoya rağmen yetkilerini kullanarak bankacılık sahtekarlığı ile delme suçlarından, 14 aydır New York eyaletinde tutuklu olan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, 32 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme Yargıcı, Mehmet Hakan Atilla’nın, 32 ay hapis cezası verildiğini ve hapiste geçirdiği 14 ayın da 32 aylık ceza içinde göz önüne alınacağını açıkladı.

Mahkeme ayrıca, Mehmet Hakan Atilla cezasının kalan bölümünü, New York dışında başka bir hapishanede geçireceğini açıkladı.

Hakan Atilla, tutuklandıktan sonra ilk kez 11 Nisan’da mahkemeye çıkmıştı. Amerikan yasalarına göre 105 yıl hapis cezası istemi ile dava açılmıştı.

mehmet hakan atilla reza zarrab halkbank fetö dışişleri bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş