PKK'nın Kolu PJAK İran Askerlerine Saldırdı: 2 Ölü 7 Yaralı

PKK'nın İran'daki uzantısı olan PJAK ile İran Devrim Muhafızları arasında dün akşam bir çatışma çıktı. Çatışmada 2 İran askeri öldü 7 İran askeri de yaralandı.

PKK'nın Kolu PJAK İran Askerlerine Saldırdı: 2 Ölü 7 Yaralı
PKK'nın Kolu PJAK İran Askerlerine Saldırdı: 2 Ölü 7 Yaralı Umut Aslan

Dün gece Türkiye sınırına yakın bir yerde İran askerleri ile PKK'nın İran uzantısı olan PJAK arasında çıkan çatışmada 2 İran askeri hayatını kaybederken 7'si de yaralandı.

İran'ın yarı resmi haber ajansı olan Tasnim'in duyurduğu habere göre İran'da Batı Azerbaycan Eyaleti'ne bağlı olan Urumiye sınır karakolunda nöbet tutan İran askerlerine nöbet değişimi esnasında dün akşam bir grup PJAK'lı tarafından saldırı düzenlendi. İran'ın yarı resmi haber ajansı olan Tasnim'in duyurduğu çatışma haberinin dikkat çekici bir detayı ise ölen İran askerlerinden birisinin binbaşı diğerinin ise asteğmen rütbesinde olması. Hayatını kaybeden rütbeli İran askerlerinin isimleri ise binbaşı komutan Muhammed Rıza Firuzi ve asteğmen 2'nci komutan Muhammed Rıza Ferhi.

PJAK ile İran arasında uzun süreden beri devam eden bir çatışmasızlık hali bulunmaktaydı ve PJAK tüm birimlerini İran bölgesinden çekmişti.

PJAK Kimdir?

PJAK tam adı ile Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (Kürtçe: Partiya Jiyana Azad a Kurdistanê), İran ve Irak'ta faaliyet gösteren Kürt özgürlük hareketini savunan silahlı örgüt. PJAK; Türkiye, İran ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından terör örgütü olarak tanımlanmaktadır. PKK'nın da üyesi olduğu KCK'nın üyesidir.

İran'da bulunan askeri hedeflere karşı silahlı eylemler yapan örgüt, 2003 yılında Hacı Ahmedi adlı kişi tarafından kurulmuştur. İdeolojisi, demokratik konfederalizm ve Kürt özgürlük hareketidir.

pjak iran çatışma pjak kimdir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nazar Boncuğu Emoji Oldu
Nazar Boncuğu Emoji Oldu
Hiç Bir Telefonda Olmayan Sadece Galaxy S10'da Olan Özellikler
Hiç Bir Telefonda Olmayan Sadece Galaxy S10'da Olan Özellikler