Partilerde Müşahit Sıkıntısı Yaşanıyor

24 Haziran günü İstanbul’da kurulacak yaklaşık 29 bin sandıkta HDP 1200 sandığa, SP ise 8 bin görevli veremedi, İYİ Parti’nin müşahit eksiği ise yüzde 30

Partilerde Müşahit Sıkıntısı Yaşanıyor
Partilerde Müşahit Sıkıntısı Yaşanıyor Hilal Mert

Yasak olmasına rağmen mühürsüz oy pusulaları ile geçerli sayım sayılan 16 Nisan 2017 anayasa değişikliği referandumu sonrası gündeme gelen ‘sandık güvenliği’ tartışmaları partileri bu yılki seçimde harekete geçirdi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre, İstanbul’da, 28 bin 763 sandık kurulacak ve 10 milyon 559 bin 686 kişi oy kullanacak. Muhalefet partilerinden HDP, Saadet Partisi ve İYİ Parti sandıklara gönderecek yeterli sayıda görevli ve müşahit bulamıyor. HDP, İstanbul'da kurulacak bu sandıkların 1200’üne sandık görevlisi veremedi, bu yüzden eksiği müşahitlerle tamamlamaya çalışıyor. İYİ Parti için ise durum biraz daha farklı. İYİ Parti ise sandık görevlisi olarak 6 bin 600 kişi görevlendirdi. Geri kalan sandıkların yüzde 70’ini müşahitlerle tamamlayan İYİ Parti’nin şuanda yüzde 30’luk bir eksikliği bulunuyor.

Resmi olarak sandık görevlisi veremeyen Saadet Partisi’nin de 8 bin müşahit eksikliği bulunuyor. CHP'de durumlar iç açıcı. Sandıkların tamamını dolduran CHP ise ek müşahit başvuruları bile alıyor.

Müşahit olmak için son gün 23 Haziran 2018.

24 Haziran HDP sandık İYİ Parti Saadet partisi chp görevli müşahit
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?