Operasyon Öncesi Türkiye YPG'ye Ait 149 Hedefi Vuracak

Türkiye Afrin operasyonu öncesi YPG’ye ait olan 149 hedefi vuracak.

Operasyon Öncesi Türkiye YPG'ye  Ait 149 Hedefi Vuracak
Operasyon Öncesi Türkiye YPG'ye  Ait 149 Hedefi Vuracak

YPG’yi  13 Ekim’den bu yana İHA ve fiziki takip ile takip eden Türkiye’nin Afrin’de belirlediği YPG’ye ait 149 hedefi havadan ve topçu desteği ile vuracağı belirtiliyor.  5 km kadar geri çekilen YPG hendek kazmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın operasyon sinyalinin ardından Afrin’in dört yanındaki askeri hareketlilik başladı. 13 Ekim’den beri Afrin ve kırsal bölgelerinde YPG’yi İHA ve fiziki istihbaratla adım adım takip eden güvenlik birimlerinin belirledikleri operasyon hattı üzerindeki 149 noktayı vurması bekleniyor.

Gazete Habertürk'ten Çetiner Çetin'in haberine göre; Ankara - Moskova hattında 15 Aralık’tan bu yana gerçekleştirilen toplam 7 görüşmede, Afrin yapılması planlanan operasyonu konusunda önemli mesafe kat edildi.

Fakat Rus yetkililer YPG’den sonra Afrin’in nasıl şekilleneceği konusunda Ankara’dan bazı planlamalar beklediği gelen iddialar arasında. Rusya’nın, Afrin’deki  operasyon sonrasında bölgenin İdlib veya Fırat Kalkanı prosedürüne dahil edilmesine sıcak bakmadığını aktaran Diplomatik kaynaklar, kentte yerel yönetim yada bölgenin rejime bırakılmasını istediğini belirtiliyor.

Türkiye’nin ise; Rusya’ya uzlaşı sağlanan yönetim modeliyle Afrin’in yönetilmesi görüşünde olduğu ileri sürülüyor.

Afrin’de YPG’yi 45 gündür izleyen Türkiye Ekim’den bu yana operasyon için hazırlık yapıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrin’e operasyon yapılacağına dair yaptığı açıklamaların ardından tüm dünya gözünü bölgeye çevirdi.  Birliklerini sınıra kaydıran TSK, bölgeye askeri teçhizat ve mühimmat sevkiyatına devam ediyor.  

İlk olarak 149 noktanın vurulması beklenen Afrin’de iki aşamalı operasyondan söz ediliyor.  Operasyonun birinci aşaması havadan, ikinci aşaması ise karadan öngörülüyor.

Hatay’ın Kırıkhan ilçesine konuşlandırılan Hawk füzeleri ise namluları Afrin’e çevrilmiş şekilde bekliyor. 

Afrin operasyonu YPG sınır koridoru sınır güvenliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş