Operasyon Öncesi Genelkurmaydan Çok Kritik Görüşme

Afrin operasyonu öncesi Genelkurmay Başkanı tarafından çok kritik görüşme yapılacak.

Operasyon Öncesi Genelkurmaydan Çok Kritik Görüşme
Operasyon Öncesi Genelkurmaydan Çok Kritik Görüşme

Her an başlaması beklenen Afrin operasyonu öncesinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın çok kritik bir görüşme yapması bekleniyor. Orgeneral Akar’ın,  ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile bugün yapılması planlanan görüşmenin en önemli maddesinin operasyon öncesi YPG meselesi olduğu ileri sürülüyor.

Sınıra askeri sevkiyatlar devam ederken dünyanın gözü de Afrin operasyonunda. Sınırda ABD öncülüğünde YPG ordusu kurulması planlanırken, gerilim tırmanıyor. Tırmanan gerilim gölgesinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, NATO Askeri Komite Genelkurmay Başkanları Toplantısına katılmak için Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti. Toplantıya katılacak olan Orgeneral Hulisi Akar'ın bu bağlamda ikili görüşmeler de gerçekleştirmesi öngörülüyor. Yapılacak olan görüşmelerden en önemlisinin ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Dunford görüşmesi olacak.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin'deki terör örgütü hedeflerine yönelik yapılması planlanan operasyon öncesi görüşmede, Suriye'deki gelişmeler ile birlikte bölgenin güvenlik sorunlarının ele alınması öngörülüyor. ABD'nin terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG öncülüğünde 30 bin kişilik sınır birliği kurma kararını açıklamasının ardından yapılacak olması ise görüşmeyi önemli kılan unsur olarak dikkati çekiyor.

Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulisi Akar, ABD Avrupa Kuvvetler Komutanı Orgeneral Curtis M. Scaparrotti ile bir görüşme gerçekleştirdi.

An meselesi olan operasyonda Türk Silahlı Kuvvetleri sınır sevkiyatına devam ediyor. Zırhlı personel taşıyıcılar ve tankların yanında, Hawk füzeleri de sınır birliklerine sevk edilerek Kırıkhan’a konuşlandırılarak namlular Afrin’e çevrildi.

Operasyon için Ankara’dan talimat bekleniyor.  

Afrin operasyonu Genel Kurmay Başkanları Toplantısı NATO Toplantısı Orgeneral Hulisi Akar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş