O Tarihe Kadar Başvurmayanlar Paralarını Alamayacaklar

Daha önce 30 yılın üzerinde çalışan ve ek emekli ikramiyesi hak edenler eğer yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde başvurmayacak olurlarsa haklarını kaybedecekler ve açılan davaları da düşecek.

O Tarihe Kadar Başvurmayanlar Paralarını Alamayacaklar

Geçmiş yıllarda emekli olan ancak hizmet süresi 30 yılı aşan kişiler ek ikramiye ödemesi alabilecekler. Sayılarının 408 bin kişi olduğu ifade edilen bu durumdaki kişilerin yasanın yürürlüğe girmesinin ardından bir yıl içerisinde başvurmaları gerekiyor. Aksi durumda hem haklarından yararlanamayacaklar hem de açılan davalar düşecek. Yapılması planlanan yeni düzenleme Torba Yasa ile TBMM’ye sunuldu. Memurların 30 yıldan fazla çalışmaları durumunda ek ikramiye almalarına ilişkin olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvurulmuş ve mevcut düzen 7 Ocak 2015 tarihinde iptal edilmişti. Bu tarihin sonrasında emekli olanlar yıl kavramına bakılmaksızın kaç sene çalıştıysa bu miktar üzerinden emekli ikramiyesi aldılar.

Ancak öncesinde emekli olup da 30 seneden fazla çalışanlar yalnızca 30 sene çalışmış gibi emekli ikramiyesi alabildiler. Bunun üzerine de 30 senenin üzerinde çalışmışlığı olanlar da ek ikramiye talep etti. Ancak SGK Anayasa Mahkemesi kararlarının geriye doğru yürütülmesinin mümkün olmadığını ifade ederek talepleri reddetti. Ancak açılan davalarda kararlar hep kurum aleyhine oldu. Ancak bu kez SGK ödemeleri emekli olunan tarihteki tutarlara göre yaptı ve yine mahkemeler açıldı. Açılan davalarda vatandaşlar haklı bulundu ve enflasyon karşısında zayi olan tutarlar güncel verilerle yeniden hesaplandı.  

SGK yeni tasarıya göre 7500 liraya kadar olan alacakları en fazla 3 ay içerisinde ödeyecek ancak 7500 liranın üzerinde olan borçlar bir yıl sonra ödenecek.

 

emekli sgk ek ikramiye 30 yıldan fazla maaş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şırnak'ta 1 Jandarma Asker Şehit Oldu
Şırnak'ta 1 Jandarma Asker Şehit Oldu
Beşiktaş-Yeni Malatyaspor Maçı Ne Zaman? Pepe Oynayabilecek Mi?
Beşiktaş-Yeni Malatyaspor Maçı Ne Zaman? Pepe Oynayabilecek Mi?