Muğla'da10 Milyon Alabalık Telef Oldu!

Muğla'da bir tesiste bir gecede tam 10 milyon alabalık telef oldu.

Muğla'da10 Milyon Alabalık Telef Oldu!
Muğla'da10 Milyon Alabalık Telef Oldu!

Muğla'nın Seydikemer İlçesi'ndeki Eşen Çayı üzerine kurulu Abalıoğlu Alabalık Tesisinde, alabalıklar oksijensiz kalarak telef oldu.

Abalıoğlu Alabalık Üretim Tesisinin Eşen Çayı’ndan su almak için kullandığı beton bent, dün saat 19.00’da kendiliğinden yıkıldı. Bendin yıkılması sonucu alabalık tesisindeki havuzlara su verilemedi.Hava verilemeyen suda 9 milyon 900 bin alabalık telef oldu.

Beton bent kırıldıktan sonra hemen müdahale edildi gerek iş makineleriyle gerekse insan gücüyle, fakat sorun çözülmedi. Yaklaşık bu durum 4 saat sürdü. Bu da balıkların telef olmasına neden oldu.Bent 4 saat süren çalışmalara rağmen tamir edilemeyince tesisteki 228 havuzda oksijensiz kalan 9 milyon 900 bin alabalığın tamamı telef oldu.

Türkiye'nin en büyük alabalık tesisi  2 bin 500 ton üretim kapasitesiyle en büyük alabalık üretim tesisi olduğunu belirten Ören Mahallesi Muhtarı Şahin Ekinci, çok büyük bir felaketle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.Ekinci, "Tesisimiz 40 kişiyi istihdam ediyor. Şu an tüm işçilerimiz temizlik çalışması yürütüyor. Çalışmalar tamamlanıp üretime tekrar başlanacaktır. Kaybettiğimiz milli servetimizdir.Bendin yıkılması haberi geldikten sonra hemen iş makineleriyle müdahale ettik. Ancak saatlerce süren çabaya rağmen başarılı olamadık. Bent yaklaşık 15 yıllık. Eski inşaat tekniklerinin yetersizliği bu sonucu doğurmuş olabilir" diye konuştu.

Ayrıca tesiste 35 milyonluk zarar meydana geldiği yetkililerce duyuruldu.

muğla alabalık balık muğla balık seydikemer
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş