MEB: Öğretmen Performans Sistemini Uygulamayacağız

Yeni kabinenin ilk Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğretmenlere yönelik yeni bir uygulanın hayata geçeceğini duyurdu

MEB: Öğretmen Performans Sistemini Uygulamayacağız
MEB: Öğretmen Performans Sistemini Uygulamayacağız Hilal Mert

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk eğitimde reformlara başladı. Eğitim bilimleri kökenli olan ve maya okulları kurucusu olan Selçuk geçmişte talip terbiye kurulunda da  yer almış birisi.

Eğitimde ilk olarak öğretmenlere yönelik şikayetlere özel açılan MEBİM 147 hattını kapatan Selçuk şimdi de öğretmenlerin performansını ölçmek için uygulanan yöntemin tedavülden kalkıcağını açıkladı. Basın toplantısında yeni milli eğitim bakanı şu açıklamaları yaptı;

  • En geç 2 ay içinde yaklaşık 3 yıllık bir program açıklayacağız. Toplumla bir makro paylaşımda bulunacağız.
  • Hiçbir öğrencimiz, velimiz sürprizle karşılaşmayacak. Oyunun ortasında kurallar değişmeyecek. Önümüzdeki yıl sınavın çocukları huzursuz eden bölümleriyle ilgili önlem alacağız. Çok daha dingin bir sınav dönemi geçecek.
  • Bütün mesele, sınavın baskısı konusunda Türkiye'de oluşan örgütlü yapıyı kırmak.Temel kavramımız adalet olacak. Ana planda tuttuğum en önemli şey adalettir. Bakan olmaya değil gören olmaya çalışacağım. Öğretmen bizim önceliğimiz olacak. 
  • Veriye dair bir politika üreteceğiz. Ana konularla ilgili vizyon belgeleri hazırlayacağız. 
  • Eğitim  ihraç edilir ama ithal edilemez. Vizyonumuzu bizim kelimelerimiz doğuracak. Gerçekten şeffaf olmayı çok arzuluyoruz. Gizlemek çocukların hayrına değil. Mutabakat çok önemli, herkesi dinleyeceğiz. Diploma temelli değil, vasıf temelli bir anlayışla gideceğiz. Çocuklar günde 4 saat sosyal medyada bunun farkındayız.
  • Sosyal medyayı çok iyi yöneten bir ekip kurduk. Bize biraz izin verin biz biraz çalışalım. Eski hataları yapmayalım. Nehrimizin yatağını açmazsak yeni çağın seli bizi alır götürür. Robotların yapamadığı ne varsa bizim çocuklarımız onu yapacak.
  • Öğretmen performans sistemini uygulamayacağız, sözleşmeli öğretmene de sağlık özrü ataması gelecek.
Milli Eğitim Bakanı meb yeni sınav sistemi ziya selçuk öğretmen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş