Mario Soares Hayatını Kaybetti

Avrupalı ve Avrupacı kimliği ile ön plana çıkarak Portekiz siyasetine damga vuran Mario Soares ülkesinde hem sağ hem de sol kesimin en popüler politikacılarından biri oldu. Portekizli sosyalist lider Antonio Salazar ın otoriter yönetimine karşı mücadele verdiği için Fransa’ya sürgün edildi. Fakat nisan 1974 te düzenlenen karanfil devriminin hemen ardından ülkesine geri döndü.

Mario Soares Hayatını Kaybetti

Portekiz’in otoriter rejimden demokrasiye geçtiği dönemde Soares geçici hükümette yer alarak anayasayı yazan gruba dahil oldu 1976 da yapılan ilk demokratik seçimlerde başbakanlık koltuğuna oturdu.

1924 te Lizbon’da dünyaya gelen siyasetçi diktatör rejimin muhaliflerini savunabilmek için hukuk eğitimi aldı Maria Barroso ile evli ve iki çocuk sahibi olan Soares Dış işleri Bakanı ve üç kez de başbakanlık görevi üstlendi.

Portekiz halkının o dönem Avrupa’ya o dönem oldukça soğuk bakmasına rağmen Soares1985 te ülkesinin Avrupa ekonomik topluluğuna girmesini sağladı. Başarılı siyasetçi bir yıl sonrada Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturdu. Popülaritesinden zerre kaybetmeyen Soares 1996 da ikinci kez Cumhurbaşkanı seçildi ünü Portekiz sınırlarını aştı ve Robert Schuman ödülü ile birlikte Güney Afrikada çok sayıda ödüle layık görüldü iki defa Başbakanlık iki defada Devlet başkalığı görevine gelen siyasetçi emekliliğe ayrıldıktan bir süre sonra 2006 yılında 81 yaşındayken yeniden Cumhurbaşkanlığına adaylığı koydu. Fakat bu sefer Portekiz halkı ona sırtını döndü Soares bundan sonra bir fikir lideri olarak anılacaktı.

Ekonominin iş dünyasının ülkeler ve kıtalar üzerindeki trajedisi ve sömürgesi söz konusu, Avrupa birliği tarihinde yaşanmamış en büyük krize şahitlik ediyor her kez anladı ki bu yolda devam edersek avrupanın bu dünyada yeri olmayacak Sonuna kadar demokrasi savunuculuğu yapan Soares Ocak 2015 te Lizbon belediyesinin önünde saygı duruşunda bulunarak Fransa’daki Olaylarda hayatlarını kaybeden kurbanları anmıştı. 

Mario Soares
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şırnak'ta 1 Jandarma Asker Şehit Oldu
Şırnak'ta 1 Jandarma Asker Şehit Oldu
Beşiktaş-Yeni Malatyaspor Maçı Ne Zaman? Pepe Oynayabilecek Mi?
Beşiktaş-Yeni Malatyaspor Maçı Ne Zaman? Pepe Oynayabilecek Mi?