Mardin'de Çocuk Gelin Operasyonu

Mardin'de 14 yaşında zorla evlendirilen kızı düğün gecesi Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Mardin İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri operasyon yaparak kurtardı.

Mardin'de Çocuk Gelin Operasyonu
Mardin'de Çocuk Gelin Operasyonu Umut Aslan

Mardin'de 14 yaşındaki bir kızın zorla evlendirileceği yönünde bir ihbar alan polis ekipleri ve Aile ve Sosyal Politikalar Mardin İl Müdürlüğü, çocuk gelini kurtarmak adına büyük bir çaba göstererek aksiyon dolu bir kurtarma operasyonu düzenlediler. D. K. isimli 14 yasşındaki çocuk gelin kendisinden 10 yaş büyük olan 24 yaşındaki M.A.E.İ ile ailesinin zoruyla evlendirilmek istendi ve düğünün yapıldığı esnada, ekipler operasyon düzenleyerek çocuk gelini kurtarardı ve devlet koruması altına aldı.

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Cumartesi yaşanan vahim olayda çocuk gelin ihbarı geldikten sonra Kızıltepe İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı çocuk şube polisleri ve Aile ve Sosyal Politikalar Mardin İl Müdürlüğü, titizlikle bir çalışma yürüttü. 5 saat süren yoğun uğraşlar sonucunda adeta dedektif gibi 14 yaşındaki çocuk gelini arayan ekipler sonunda yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen düğünün ortasına yetişebildi ve çocuk gelini kurtarmayı başardı.

Kızıltepe İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı çocuk şube polisleri ve Aile ve Sosyal Politikalar Mardin İl Müdürlüğü ekipleri, ellerindeki numaradan ve kuaför adresinden yola çıkarak başlattıkları çalışma ile Kızıltepe ilçesindeki tüm düğün salonlarını takip etti. Çocuk gelinin profiline uygun bir düğün salonunda yapılan düğün merasimini inceleyen ekipler, olay çıkmaması için saatlerce düğünün bitmesini bekledi ve düğün bittikten sonra çocuk gelini ailenin elinden alarak devlet güvencesi altına aldı.

Mardin Aile ve Sağlık Politikaları İl Müdürü Hüsnü Bengin Efetürk ise ihbarın akşam saatlerinde 20.00'de geldiği olayı şu sözlerle aktardı. “Bakanlığımız, Mardin Valisi Mustafa Yaman ve Mardin İl Emniyet Müdürüne konuyu iletmemizin ardından 14 yaşında ailesi tarafından zorla verildiğini tespit ettiğimiz kızımızı kurtarmak için dakikalar ile yarıştık. Aradığımız numara kuaföre aitti, telefonda böyle bir gelin olmadığını iddia etti. Ama işin peşini bırakmadık ve takibe devam ettik. O kuaför kızın teyzesi çıktı. İhbarı aldıktan sonra nöbetçi müdürümüz, kuruluş müdürümüz, meslek elemanlarımız ile birlikte bu ihbarı değerlendirdik. Sadece elimizde çocuk gelinin gittiği kuaförün numarası vardı. Biz bundan yola çıktık. Bu numarada 'yanlış ihbar' dedi. Biz de Kızıltepe ilçesi olunca Valimiz ve Bakanımızın talimatları gereği tüm düğün salonlarını dolaştık. Şahsın eşkaline uygun bir yer tespit edildi. Çocuk şube ekiplerince düğün kontrol altına alındı. Düğünden kızı almamız çok riskliydi. Düğünün bitmesini bekledik. Düğünden eve doğru giderken yaşı küçük kızı ve damadı aldık. Sabah 06.00'ya kadar çalışmalarımız sürdü. Kızımız devlet koruması altına alındı. Kızımızın sağlığı çok iyi. 13 yaşını bitirmiş 14 yaşına girmiş kızımız. Şuan gayet iyi daha da iyi olacak. Devletimiz korumasında.”

Öte yandan çocuk gelin olayında 24 yaşındaki damat  M.A.E.İ ile aileler polis tarafından gözaltına alınırken, 14 yaşındaki çocuk gelin ise devlet koruması altına alındı. Çocuk gelinin evlendirilmesi olayı ile savcılığın başlatmış olduğu soruşturma devam ediyor.

çocuk gelin mardin operasyon kızıltepe
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş