M. İnce: Kürt Sorununu Çözeceğiz, Kürtleri Onore Edeceğiz

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Diyarbakır'da halka hitap etti ve bölge halkının taleplerine nasıl cevap vereceğini anlattı

M. İnce: Kürt Sorununu Çözeceğiz, Kürtleri Onore Edeceğiz
M. İnce: Kürt Sorununu Çözeceğiz, Kürtleri Onore Edeceğiz Hilal Mert

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, dün Diyarbakır'da halka hitap etti. Alanı beklenenden çok kişi doldurunca Muharrem İnce gösterilen talepten çok memnun oldu. Kendini bekleyenleri İnce, Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde eşi Ülkü İnce ile selamladı. İnce, Diyarbakır'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Bugün buraya sizi kandırmaya, aldatmaya ya da baldıran şerbeti içmeye gelmedim. Bugün buraya ramazan şerbeti, meyan şerbeti içmeye geldim" dedi.

İşte Muharrem İnce'nin Diyarbakır mitinginde yaptığı konuşmada öne çıkan başlıklar;

  • Türkiye'nin çok ciddi sorunları var. Cari açık 55 milyar dolar. Mutfaktaki enflasyon yüzde 30, 250 milyar dolarlık ithalatı var. Gençlerin yüzde 20'si işsiz ve Türkiye kuşatılmış durumda.
  • Bir barışacağız dedim, hemen barışacağız. İki büyüyeceğiz, ekonomik olarak büyüyeceğiz. Yani üretim ekonomisine geçeceğiz, fabrikalar açacağız, kıraathanelerde bedava kek ile zaman dolmaz. Çay, kek, beleş, gündüz kek ile geçiştirdin, akşam eve gittin, yemek ne olacak? Onun için tarıma dayalı sanayiyi geliştireceğiz.
  • Ekilmeyen tarım alanlarını ekeceğiz. Meralarımızı atıl olmaktan kurtaracağız. İş gücü, gençler. Derdim gençler. Sanayimizin yüzde 25'i atıl. Onu işlevsel hale getireceğiz. Refahımız artacak, zenginleşeceğiz. Üçüncü olarak bölüşeceğiz. Adil bölüşeceğiz. Adil olacak her şey.
  • Türkiye'de siyaseti uzlaştıracağım, siyaseti barıştıracağım, siyaseti normalleştireceğim. Amacım 81 milyonu bir şemsiye altında toplamak.
  • Kürt sorununu nasıl çözeceğiz? diyenlere cevabım Türklerin kaygılarını gidereceğiz, Kürtleri de onore edeceğiz. İki, samimi olacağız. Gizli kapaklı görüşme yok, çözüm yeri TBMM'dir, başka bir yer değil.
  • Ben biliyorum ki; içinizde solcular, muhafazakarlar, anlaştığınız yer dil meselesi ama anlaşamadıklarınız da var. Kendi aranızda da anlaşamıyorsunuz. Anlaştığınız yerlere beni de yazın, ben de oradayım, anlaşamadığınız yerleri de çözeceğiz. Bakınız sorunu çözmek mi istiyoruz, oy mu istiyoruz? Ben oy değil, sorunu çözmek istiyorum. Onun derdi oy, benim derdim barış, huzur, uzlaşma, çözüm.
  • Bu ülkenin bütün evlatlarına 3 dil öğreteceğiz. Birinci dil resmi dil Türkçe. Herkese öğreteceğiz. İkinci dil evinde konuştuğu, anasının dili, Kürtçe ise Kürtçe, Arapça ise Arapça öğreteceğiz. Anası, babası evinde hangi dili kullanıyorsa anasının dili dediğimiz dili öğreteceğiz. Üçüncüsü İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Rusça, Japonca, Çince... Çocuklarımızı geleceğe hazırlayacağız, iyi yetiştireceğiz. Çocuklarımızı dünya vatandaşı yapacağız. Erdoğan'la anlaşamadığım şey şurası, Erdoğan diyor ki yerli otomobil yapacağız. Erdoğan otomobilin kaportasına talip ben beynine talibim.
CHP Muharrem İnce Diyarbakır miting erdoğan demirtaş hdp kürt sorunu ekonomi işsizlik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?