M. İnce: Kıraathane Açarak Büyüme Olmaz Üreterek Büyüme Olur

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, NTV'de Seçime Doğru Adaylar adlı programda soruları yanıtladı

M. İnce: Kıraathane Açarak Büyüme Olmaz Üreterek Büyüme Olur
M. İnce: Kıraathane Açarak Büyüme Olmaz Üreterek Büyüme Olur Hilal Mert

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı bu gece NTV canlı yayınına konuk oldu. Seçime Doğru Adaylar adlı programda Ahmed Arpat'in sorularını yanıtlayan Muharrem İnce, hem sosyal medyadan gelen sorulara cevap verdi hem de vaadlerini sıraladı.

24 Haziran gününe kadar 106 miting yapmayı planladığını söyleyen İnce bugüne kadar 77 miitng yaptığını ve 78. mitingi de Diyarbakır'da yapacağını açıkladı.

"Kandil'e operasyon yapacağız" diyen Erdoğan'ı eleştiren İnce, "Onun derdi Kandil değil, davulla zurnayla operasyon mu yapılır? Derdin milliyetçi duyguları harekete geçirip oy devşirmek" dedi.

FETÖ ele başı olan Fettullah Gülen'in iadesi hakkında CHP heyetinin Adalet Bakanlığında yaptığı inceleme hakkında da gelişmeleri paylaşan İnce AKP'lilerin dediği gibi 85 klasörün değil 27 klasörün hazırlandığını açıkladı.

"Bazı dosyalarda suçun tarihi 2011'de başlıyor ancak 2012 yılında bazı AKP'li vekiller FETÖ elebaşının yanına gitmiş. Mesela Bülent Arınç 2013 yılında Fethullah Gülen'in yanına gitmiş. Eğer darbe girişimi olmasaydı FETÖ hala korunuyor olacaktı" diyen İnce AKP'liler ile FETÖ'yü bir olup Türkiye'ye ihanet etmekle suçladı;

" FETÖ'nün iade talebini neden 7 ay beklettiniz? FETÖ'yü temizlesek AKP'nin yarısı gider. Fazla bağırdıklarına bakmayın. FETÖ ile birlikte Türkiye Cumhuriyet'ine ihanet ettiler. Erdoğan kendisi diyor zaten bizim dönemimizde büyüdüler diye. Bu beklemeyi Recep Erdoğan mı bekletmiş Adalet Bakanlığı mı?"

Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda yapacağı yenilikleri şöyle açıkladı;

 • 20 ile 25 arasında bakan olacak. Değişecek bakanlıklar olacak şu anda çalışıyoruz. Girişimcilik, Kalkınma Bankası girişimcilere kredi verecek. Halk Bankası Ziraat Bankası çiftçilere ve kobilere kredi verecek. Yardımcı da 3 en fazla 4 ama kesinlikle 4'ü geçmez.
 • Restorasyon takvimi için 2 yıl ortalama 1.5 yıl olur 2.5 yıl olur. Ben öngörüde bulunuyorum. Deneyimli bir siyasetçi olarak bu 2 yılda yapılabilir diyorum. Millet İttifakındaki partiler biz bunu 1 yılda tamamlarız derse tamamlanır ama bence 2 yılda olur.
 • Mutfaktaki enflasyon yüzde 30'larda, Türkiye'nin sanayisi verimsiz. Sanayideki yatırımların yüzde 1 yüksek teknoloji. Katma değer yüzde 3,5 15 olmadan zenginleşemezsiniz. Yeni bir zihniyete yeni bir anlayışa yeni bir isme ihtiyacı var. Kıraathane öneren birine değil.
 • Merkez Bankası bağımsız olacak. Sabir kur gibi ilkel yöntemlere başvurmayacağız. Yatırımcının önünü açacağız. Yatırımcıya güven vereceğiz, AR-GE teşviki vereceğiz. 1980'de Güney Kore ile Türkiye milli geliri aynı.
 • Kürt sorunu ekonomik bir sorundur, demokratik siyasi ahlak sorunudur. Bu sorunu samimiyetle çözmek lazım. Yapamayacağınız sözleri vermemelisiniz. Meclis'te çözülmelidir. Halkın gözü önünde olmalıdır.
 • Gündemimde bedelli askerlik yok başka bir çalışma yapıyoruz. Askerlikle ilgili her Türk vatandaşı 2 aylık temel eğitimden sonra asgari ücretle kamuda görev yapacak ya da askerlik yapacak.
 • Emeklilikte yaşa takılanlar için gerekli adımların atılacak
 • Türkiye'de sorusu çalınmayan bir sınav yok. Böyle ülkede barış olmaz
 • Sözleşmeli öğretmenlik ücretiyle öğretmenlik olmaz. Bunu kaldıracağız
 • YÖK'ü kaldıracağız. Bir ülkede profesör seçim yapamıyorsa hiç kimse yapamaz
 • Yurt sorununu çözeceğiz. Hiçbir öğrenci tarikat yurtlarına muhtaç olmayacak
 • Camileri yıkacak mısın diyorlar. Belediyeler yıkıyor, deterjanla...
 • Dış politika ayak üstü söylemlerlerle olmaz, 'Ey' demekle olmaz... Komşularla barışacağız.
 • Yardım için alyansını, saatini gönderenler var, bunları Çankaya Köşkü'nde sergileyeceğim
CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce NTV Ahmed Arpat erdoğan seçim 24 haziran bedelli askerlik vergi af
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?