Kudüs'teki Elçilik Açılışına Kaç Ülke Katıldı?

ABD'nin Tel Aviv'deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması nedeni ile düzenlenen galaya hangi ülkelerin katılmadığı açıklandı

Kudüs'teki Elçilik Açılışına Kaç Ülke Katıldı?

İsrail Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Tel Aviv'deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması nedeni ile düzenlenen galaya hangi ülkelerin katılmadığı açıkladı.

Edinilen bilgiye göre; İsrail Dışişleri Bakanlığı pazar günü düzenelen galaya Tel Aviv'de temsilciliği bunun 86 ülkenin büyükelçileri davet edilmiş, bu ülkelerden 32'si büyükelçi ve diplomat düzeyinde galaya temsilci gönderdiğini belirtmiş. Açılış günü ise galaya büyükelçi veya diplomat seviyesinde temsilci göndereceğini açıklayan Sırbistan, Peru, Ukrayna ve Tayland gibi toplam 10 ülke galaya katılmamış.

NELER OLMUŞTU?

ABD Başkanı Donald Trump'ın 6 Aralık 2017'de Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıdığını ve ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağını açıklamasının ardından 13 mayıs 2018 günü Kudüs'te açılış töreni yapılmış 14mayıs 2018'de de elçilik resmi olarak İsrail'in başkenti Kudüs'te göreve başlamıştı.

14 Mayıs günü Filistinliler, abluka altındaki Gazze sınırında ABD'nin büyükelçiliğinin Kudüs'e taşıması ve İsrail'in kuruluş yıl dönümü olan Nekbe'nin (Büyük Felaket) 70. yılını protesto etmek için gösteriler düzenlemiş, Filistinlilere müdahale eden İsrail askerleri 62 Filistinli şehit etmiş, 3 binden fazla Filistinliyi de yaralanmıştı.

Kudüs Tel Aviv ABD Büyükelçilik israil Filistin Gazze
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HDP Eski Mİlletvekili Hasip Kaplan
HDP Eski Mİlletvekili Hasip Kaplan "Türk Kardeşlerimden Özür Diliyorum"
Gençler Anıtkabir'de Ata'sını Andı
Gençler Anıtkabir'de Ata'sını Andı