Katar Türkiye Arası İthalat Ve İhracat

Katar ile Türkiye arasında ithalat ve ihracat çok gelişmese de Katar’ın ülkemizden satın aldığı bir çok kuruluş ile ikili ilişkiler oldukça ileri seviyede. Peki bu kadar ikili ilişki varken neden ithalat ve ihracatta Katar ile Türkiye bu kadar geride olduğu merak konusu. Türkiye ve Katar arası ithalat ve ihracat ne kadar ve hangi seviyede?

Katar Türkiye Arası İthalat Ve İhracat
Katar Türkiye Arası İthalat Ve İhracat

Körfez ülkelerinin hepsi Katar’a terör örgütüne destek olduğu gerekçesiyle ambargo koydu. Bu ambargo sonucu, Katar’ın dışarıdan ithal ettiği bir çok gıda raflarda tükendi. Bu durumu fırsata çeviren Türkiye, Katar’a bir çok gıda gönderdi ve Arap ülkeleri ambargosuna uymadı. Olay günü neredeyse tüm marketlerin rafları boşalırken, Türkiye ürünleri ülkeye ulaşınca, tekrar tüm raflar Türk ürünleriyle doldu. Bunun yanında 4 haftalık tahıl stoku bulunan Katar’a tahıl da gönderildi. Arap ülkelerinin ambargosundan dolayı, Türkiye bu açığı tek başına üstlendi ve tüm ülkede Körfez ülkelerinden ithal edilen ürünler Türkiye’den gönderilecek.

18 MİLYAR DOLARLIK KATAR YATIRIMI

Katar ile Türkiye arasında ithalat ve ihracat o kadar az ki, iki ülkenin ilk 10 sırasında da Türkiye ve Katar bulunmuyor. Bunun yanında toplamı 18 milyar dolar değerinde BMC, Digitürk, Abank, Finans Bank, Banvit, Boyner, Arkas, Ergo Portföy firmaları Katar ortaklığında yada tamamen Katar’a satılmış durumda.

Neredeyse herkesin kullandığı ve bildiği bu firmalar Katar tarafından satın alınmış durumda olmasına rağmen, ithalat ve ihracatta bu kadar geride olunmasının sebebi merak ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ortalama 3 ayda bir Katar’a gidiyor. Ama karşılıklı yatırımlar gelişse de ithalat ve ihracat oldukça gergi kalmış durumda. Bu yıl itibariyle Katar ile Türkiye arasında ilişkiler ithalat ve ihracat konusunda daha da gelişecek gibi görünüyor.

KARAT İTHALAT Ve ihracat rakamları katar ile ihracat katar ile ithalat katar ile türkiye arası ekonomik ilişkiler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!