Katar Krizinden Türkiye Nasıl Etkilenir?

Arap dünyasında Katar krizi büyüyor. Katar'ın terör örgütlerine destek olduğu gerekçesiyle, Yemen, Suudi Arabistan, Malidiviler, Birleşik Arap Emirlikleri gibi toplam 7 ülke Katar ile ilişkilerini kesme kararı aldı. Peki Türkiye bundan nasıl etkilenecek.

Katar Krizinden Türkiye Nasıl Etkilenir?
Katar Krizinden Türkiye Nasıl Etkilenir?

Katar açıkça DAEŞ'e yardım ettiği ortaya çıktı. Durum böyle olunca Arap dünyası Katar'a karşı tepki gösterdi. Bu tepkileri ile birlikte deniz ve kara yolu ile tüm seyahatler iptel edildi. Bununla birlikte toplam 7 Arap ülkeleri yapılan iş birliği anlaşmalarını da iptal etti. Katar'ın bu desteğine karşı İran da karşı gelse de Katar'ın Arap dünyasında dışlanmasının yanlış olduğunu vurguladı. Peki Türkiye bu konuda ne diyor?

ERDOĞAN KATAR İÇİN DİPLOMASİ TELEFONLARI AÇTI

Katar'ın boykot edilmesine karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan başta Suudi Arabisten olmak üzere toplam 7 ülke ile telefon diplomasisi yaparak sorunu çözmeye çalışıyor. Ama Arab dünyası bu konuda oldukça katı. İslam coğrafyasını karıştıran sözde Müslüman DAEŞ örgütüne destek olmak teröre ve islamiyete karşı destek olmak demek olduğu manası çıakrıldığı, bu sebeple böyle bir boykotun iptal edilmeyeceği konusunda hem fikir oldular.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı telefon aramaları ile bi gelişme olup olmadığı merak ediliyor. Bu konuda Erdoğan Katar'a bunun yapılmaması gerektiği, Arap birliğinin bozulmaması ve boykotun kaldırılması çağrısı yaptı.

TÜRKİYE NASIL ETKİLENİR?

Qatar'ın boykotu ile Türkiye bir çok yarar sağlayabilmekle birlikte zarar da sağlayacağı alanlar da olur. Eğer Katar'a ürün satışı yasaklanırsa, Katar varsa Türkiye'den bu ürünü alır, yada Türkiye'de olmayan ürünleri, Türkiye üzerinden getirebilir. Böylece ülkemiz de kazanabilir. Ama Türkiye'nin DAEŞ'e yardım eden ülkeye destek olması ise tuhaf karşılandı. Turizm açısından da Türkiye oldukça karlı çıkabilir. Ama Arap dünyasının bu dostluklarından dolayı Türkiye'ye de karşı tepki koymalarndan endişe ediliyor.

Katar ülkemizde bir çok yere yatırım yapmakla beraber, Katar ile ikili ilişkiler de oldukça iyi. DAEŞ'e yardım eden bu ülkenin Türkiye tarafından da boykot uygulanmaması sebebinin bu yatırımlar olup olmadığı merak ediliyor.

katar arap krizi katarı boykot katar daeşe yardım arap ülkeleri katarı boykot
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın Dizisi Son Bölümde Neler Oldu? Kadın Dizisi 39. Bölüm Yeni Fragman İzle
Kadın Dizisi Son Bölümde Neler Oldu? Kadın Dizisi 39. Bölüm Yeni Fragman İzle
Süper Lig'de İddia'nın Şampiyonluk Oranları Değişti. İşte İddia'nın Şampiyonluk Adayı
Süper Lig'de İddia'nın Şampiyonluk Oranları Değişti. İşte İddia'nın Şampiyonluk Adayı