Kanlı Ay Tutulması Nedir? Kanlı Ay Tutulması Ne Zaman, Saat Kaçta Olacak?

Bu gece 21. yüzyılın en büyük kanlı ay tutulması yaşanacak. Dünya bu gece Güneş ile Ay arasına girecek ve 1 saat 43 dakikalık "kızıl ay" görünümü ortaya çıkacak. Peki Kızıl Ay, Kanlı Ay tutulması nedir? ne zaman, saat kaçta olacak? Ay tutulması Türkiye'den izlenebilecek mi?

Kanlı Ay Tutulması Nedir? Kanlı Ay Tutulması Ne Zaman, Saat Kaçta Olacak?
Kanlı Ay Tutulması Nedir? Kanlı Ay Tutulması Ne Zaman, Saat Kaçta Olacak? Umut Aslan

Kanlı Ay tutulması için çok kısa bir süre kaldı. Ülkemizden kısmen de olsa izlenebilecek olan kanlı ay tutulması olarak adlandırılan gecede tutulma tam 1 saat 43 dakika sürecek. Bu gece 21. yüzyılın en büyük kanlı ay tutulması yaşanacak. Dünya bu gece Güneş ile Ay arasına girecek ve 1 saat 43 dakikalık "kızıl ay" görünümü ortaya çıkacak. Peki Kızıl Ay, Kanlı Ay tutulması nedir? ne zaman, saat kaçta olacak? Ay tutulması Türkiye'den izlenebilecek mi?

Dünya, cuma günü 21. yüzyılın en uzun "Kanlı Ay" tutulmasına tanıklık edecek. Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 27 Temmuz'da 21. yüzyılın en uzun Kanlı Ay tutulmasının yaşanacağını açıkladı. Dünya'nın Güneş ile Ay arasına gireceği tutulma sırasında yerkürenin gölgesi, 1 saat 43 dakika boyunca Ay'ın görünen yüzünü tamamıyla örtecek. Ay, tutulma sırasında "Kanlı Ay" olarak adlandırılan kızıl bir görünüme bürünecek. Kuzey Amerika dışında dünyanın büyük bölümünden izlenebilecek tutulma, ocak ayındaki "Süper Mavi Kanlı Ay" tutulmasından 27 dakika daha uzun sürecek. 

Tutulmuş Dolunay'ın ışığı o kadar sönük olacak ki, Mars bile daha parlak görünecek. Normalde geceleri gökyüzündeki en parlak cisim, hilal şeklinde bile olsa Ay'dır. Dünya'ya en yakın cisim olduğu için Güneş ışınlarını geri yansıtıyor. Tutulma sırasında özellikle de tepe tutulma noktasında yeni Ay'dan bile daha sönük olacak.

Kanlı Ay Tutulması Türkiye'de Ne Zaman ve Saat Kaçta Olacak?

21. yüzyılın en uzun Ay tutulması 27 Temmuz 2018 Cuma günü  gerçekleşecek. Tutulma Türkiye saati ile 20.13'de başlayıp ertesi gün sabaha karşı 02.30'da sona erecek. Fakat tam ay tutulmasının olduğu saat ise gece 22.30 ile 00.13 arasında olacak.  Dünya ve Mars gezegenlerinin birbirine en yakın konuma geleceği tutulma esnasında Dünya’nın gölgesinin altında kalan Ay, muhteşem bir bakır rengini alacak. Ay tutulması Türkiye’nin yanı sıra Güney Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Asya'nın bir kısmında izlenebilecek İstanbul'da havanın açık olması durumunda, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü kompleksindeki teleskopların yanı sıra çeşitli portatif teleskoplarla da Ay, Mars, Jüpiter ve Satürn gözlenebilecek. Ay tutulmasını izlemek için büyük çaba gerekmiyor. Ay'ı ve gökyüzünü net biçimde görebileceğiniz bir konum ve bir sandalye yeterli olabilir.

Kanlı Ay Tutulması Nedir?

Kanlı Ay Tutulması Dünya'nın gölgesinin Ay'ı tamamen karanlıkta bırakması ile tam Ay Tutulması'nın yaşandığı zaman gerçekleşir ve bu sebeple Ay kırmızı renk görünür. Normalde Ay, Dünya etrafındaki turunu yaklaşık 27 günde tamamlar ve 29.5 gün içinde de döngüsünü gerçekleştirir. "Kanlı Ay" sadece Ay'ın Dolunay evresinde ve Ay Tutulması sırasında gerçekleşebilir. Kanlı Ay Tutulması yalnızca Ay'ın Dolunay evresinde ve Ay Tutulması sırasında yaşanır. Bu esnada Dünya'da Güneş'in yeni doğduğu ve battığı yerlerdeki Güneş ışıkları Ay'ın yüzeyine ulaşır.

Kanlı Ay Tutulması Türkiye'den İzlenebilecek Mi?

Antarktika, Avustralya, Asya, Rusya, Afrika, Avrupa ve Güney Amerika'nın doğusundan gözlenebilecek bu tutulma saat 20.13'de başlayıp ertesi gün sabaha karşı 02.30'da sona erecek. Tutulma Türkiye'den kısmen izlenebilecek. Bu yüzyılın en uzun süreli Ay tutulması 1 saat 43 dakika devam edecek. Antarktika, Avustralya, Asya, Rusya, Afrika, Avrupa ve Güney Amerika'nın doğusundan gözlenebilecek bu tutulma saat 20.13'de başlayıp ertesi gün sabaha karşı 02.30'da sona erecek. Tutulmanın maksimumunun gerçekleştiği 22.30-00.13 saatleri arasında ay tamamen kararacak.

Kanlı Ay'ın Türkiye'deki Tutulma Saatleri

27 Temmuz saat 20.15 Kısmi Tutulma başlangıcı
27 Temmuz saat 21.25 Parçalı Tutulma başlangıcı
27 Temmuz saat 22.30 Tam Tutulma başlangıcı
27 Temmuz saat 23.22 Azami Tutulma
28 Temmuz saat 00.14 Tam Tutulma sonu
28 Temmuz saat 01.19 Parçalı Tutulma sonu
28 Temmuz saat 02.29 Kısmi Tutulma sonu

Kanlı Ay Tutulması Resimleri

 

 

kanlı ay nedir kızıl ay tutulması nedir kanlı ay tutulması ne zaman ve saat kaçta olacak kızıl ay tutulması hangi saatte kanlı ay tutulması türkiyede saat kaçta kanlı ay türkiyeden izleme saati
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor