Kandilli Rasathanesi: Son 47 Yılın En Sıcak Yazı

Kandilli Rasathanesi'nden uyarı geldi: Sıcaklıklar son yıllarda daha da artmaya başladı, önümüzdeki yıllar içerisinde görme olasılığı çok yüksek

Kandilli Rasathanesi: Son 47 Yılın En Sıcak Yazı
Kandilli Rasathanesi: Son 47 Yılın En Sıcak Yazı Hilal Mert

Ülke genelinde etkisini sürdüren aşırı sıcak hava için Kanndilli Rasathanesi'nden uyarı geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Meteoroloji Mühendisi Adil Tek 2018 yılı, ilk 7 aylık verilere göre son 47 yılın en sıcak yılı olduğunu açıkladı. Alınan bilgiye göre; Önümüzdeki senelerde örneğin İzmir'de, Aydın'da 40- 45 dereceleri görmek mümkün olacak. İstanbul'da yine 39- 40 derecelere yaklaşan sıcaklık değerlerini önümüzdeki yıllar içerisinde görme olasılığı çok yüksek.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı 'na göre; 2018 yılı içinde en yüksek sıcaklık Temmuz ayında 47.4 derece ile Cizre'de ölçüldü. Daha önce ilk 7 aylık veriler değerlendirildiğinde en sıcak yıl 2010'du. O yıl ilk 7 aylık sıcaklık ortalaması 14.5 derece olarak ölçülmüştü. 2018 yılı ilkbahar mevsimi de son 47 yılın en sıcak ilkbaharı olarak kayıtlara geçti.

Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Meteoroloji Mühendisi Adil Tek'e göre; Yaşanan bu durumun nedeni. Sıcaklık artışının sebebinin küresel iklim değişikliği. Küredeki sıcaklıkların artmasıyla birlikte atmosferdeki suyun da buharlaşarak yağışlarla birlikte özellikle sıcaklıkların arttırdı. Enerji pazarının da yüzde 80'i fosil yakıtlar. Fosil yakıtlar da karbondioksit üretiyor. Karbondioksit önemli bir sera gazı. Atmosferimizde sera etkisi gösteriyor ve sıcaklıkların hızla artmasına sebep oluyor. 100 yılın başından bu yana İstanbul'da sıcaklıklar 1- 1,5 derece arasında arttı.

Önümüzdeki senelerde İzmir'de, Aydın'da 40- 45 dereceleri görmek mümkün olacak. İstanbul'da yine 39- 40 derecelere yakınlaşan sıcaklık değerlerini önümüzdeki yıllar içerisinde görme olasılığı çok yüksek. Aşırı yağışlar, kuvvetli dolular meydana gelecek...

Kandilli Rasathanesi En Sıcak Yaz dolu yağmur sera
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor