Kandilli Rasathanesi: Her An Deprem Olabilir! Depreme Nasıl Hazırlık Yapmalıyız?

Son dönemde ülkemizde neredeyse her coğrafi bölgede depremler meydana geldi. Özellikle Çanakkale ve Manisa’nın Salihli ilçesinde yaşanan ardarda depremler ülke genelini biraz tedirgin etti. Birde Kandilli Rasathanesi’nin İstanbul depremi açıklaması kafaları karıştırdı. Depreme nasıl hazırlanmalıyız?

Kandilli Rasathanesi: Her An Deprem Olabilir! Depreme Nasıl Hazırlık Yapmalıyız?
Kandilli Rasathanesi: Her An Deprem Olabilir! Depreme Nasıl Hazırlık Yapmalıyız?

Ülkemizde bir çok ilde 4.0 ve 5.2 şiddeti arasında 1000’lerce deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi yaptığı açıklamada, ülkemizin 3 kıtanın birleşim noktasında bulunduğu, bu sebeple fay hatlarının oldukça yoğun olduğu, şuan ülkemizdeki fayların çok gergin olduğunu, bu sebeple ufak çapta sürekli depremler meydana geldiğini söyledi.

Kandilli Rasathanesi bununla birlikte İstanbul için de deprem uyarısı yaptı. İstanbul faylarının da aşırı gergin olduğunu söyleyen Kandilli yetkilisi, “şuan açıklama yaparken bile deprem olabilir. Depreme hazırlıklı olmamız gerekiyor.” dedi.

DEPREME NASIL HAZIRLANILIR?

İstanbul’da şiddetli bir depreme karşı yapılması gerekenler şunalardır:

+Öncelikle bir çantaya çantanın içinde bozulmayacak konserve kutuları ve su koyulmalıdır. Bu çanta deprem anında kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde olmalıdır.

+Deprem olurken ne yapılması gerektiği konusunda ailedeki herkesin bilinçlendirilmesi gerekir. Deprem anında herkes birbirini kurtarmak için ortalıkta gezinirse, kimse kurtulamayabilir.

DEPREM ANINDA NE YAPILMALIDIR?

Deprem anında yapılması gerekenler şunalardır:

+Deprem 6.5 ve üzeri bir depremse, oturduğunuz binanın yıkılması muhtemeldir. Bu sebeple deprem anında kesinlikle merdivenlerden dışarı kaçmaya çalışmamalıdır.

+Deprem olurken oraya buraya koşmak yerine, deprem olurken üzerinize yıkılmayacağına emin olduğunun çekyat veya dayanıklı bir masanın hemen yanına uzanabilirsiniz. Eğer bina yıkılırsa beton sizi ezmemesi için bunu yapmanız gereklidir.

+Bununla birlikte binadaki en sağlam yerler kiriş kısımlarıdır. Kapıların olduğu her yerden kiriş geçmektedir. Kapıların altına geçerek beklemeniz durumunda da bina yıkılması esnasında oralarda güvende olabilirsiniz.

+Depremde ilk yıkılan yerler balkonlar ve merdivenlerdir. Bu sebeple kesinlikle merdivenlere deprem olurken koşmayınız.

+Deprem bittiği an herhangi bir riske karşı kontrollü bir şekilde deprem için hazırladığınız çantanızı alıp hemen evden uzaklaşarak güvenli bir açık araziye geçebilirsiniz.

deprem anında ne yapılmalıdır depreme hazırlık kandilli rasathanesi istanbul depremi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Adayları Oyunu Kullandı, Seçmene Mesaj Verdi
Cumhurbaşkanı Adayları Oyunu Kullandı, Seçmene Mesaj Verdi
Cezayir, Sınavlarda Kopya Çekilmesini Engellemek İçin İnterneti Kapattı
Cezayir, Sınavlarda Kopya Çekilmesini Engellemek İçin İnterneti Kapattı