Kanada'da Esrarın Keyif Amaçlı Kullanımı Yasallaştı

Başbakan Trudeau'nun seçim vaatleri arasında yer alan "esrarın keyif amaçlı kullanımının yasal olması" Kanada Senatosu'nda yapılan oylamada kabul edildi

Kanada'da Esrarın Keyif Amaçlı Kullanımı Yasallaştı
Kanada'da Esrarın Keyif Amaçlı Kullanımı Yasallaştı Hilal Mert

Kanada'da şok bir karara imza atıldı! Başbakan Justin Trudeau'nun seçim vaatleri arasında sıraladığı "esrarın keyif amaçlı kullanımının yasal olması" resmen hayata geçti. Kanada Senatosu, esrarın keyif amaçlı kullanımının yasallaştırılmasını öngören yasa tasarısını Salı günü oyladı ve yapılan oylamada "esrarın keyif amaçlı kullanımının yasal olması" 29'a karşı 52 oyla kabul etti. Kabul edilen tasarı, Başbakan Justin Trudeau önderliğindeki Liberal Parti'nin 2015 yılında verdiği seçim vaatlerinden biriydi.

Oylama ile kabul edilen yasa, esrarın ne şekilde yetiştirileceğini, dağıtılacağını ve satılacağını düzenliyor. Kullanıcıların kamusal alanlarda esrar içip içemeyeceğine ise eyalet yönetimleri karar verecek. Kanunun Eylül ayından itibaren uygulamaya geçmesi planlanıyor.

Alınan kararla dünyanın gelişmiş yedi ülkesinin üye olduğu 'G7 ülkeleri' arasında olan Kanada, esrarın keyif amaçlı kullanımını yasallaştıran ilk ülke oldu. 2001'den bu yana esrarın tıbbi amaçla kullanımı ülkede yasaldı.

Kanada'da özellikle gençler dünyanın en çok esrar kullananları arasında yer alıyor. Hükümet sıkı bir düzenleme rejimiyle yapılacak yasal esrar satışının, esrarın gençlere ulaşmasını zorlaştıracağını, suç örgütlerini önemli bir gelir kaynağından mahrum bırakacağını ve polisle adalet sistemi üzerindeki baskıyı azaltıp, kamu sağlığını iyileştireceğini düşünüyor.

Kanada esrar keyif amaçlı Justin Trudeau
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş