İYİ Parti'de İstifa Depremi! "Başarısız Bulduk"

İYİ Parti Menteşe Kurucu İlçe Başkanı Muhsin Erdem'in de aralarında bulunduğu 12 kişi, partiyi başarısız buldukları gerekçesi ile istifa etti...

İYİ Parti'de İstifa Depremi!
İYİ Parti'de İstifa Depremi! Hilal Mert

24 Haziran'da Türkiye için tarihi bir gün yaşandı! 16 Nisan 2017'de yapılan referandum ile Türkiye, Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi'ne geçmiş oldu. Yapılan seçimde 6 Cumhurbaşkanı adayı ve genel seçimerde ise 8 parti yarıştı. Türk siyasi tarihinde ilk kez siyasi partilerin ittifak şeklinde sandıkta yarıştığı çifte seçimde 56 milyon 342 bin 263 seçmenin oy kullanması gerekiyordu, katılım oranı %88,2 olarak açıklandı.

Yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan %52, Muharrem İnce %30, Selahattin Demirtaş % 8 Meral Akşener ise %7 oy oranı aldı. Genel seçimlerde ise Meral Akşener'in genel başkan olduğu İYİ Parti %10 oy oranı alarak 42 vekil çıkarmıştı.

Seçimler sonrası Meral Akşener basın toplantısı düzenlemiş ve "Türkiye'nin siyasi iklimini değiştirdik. Artık TBMM'de milletvekillerimiz var. İYİ Parti Türk siyasetinin merkez parti eksikliğini ilk seçimde gidermiştir. Milletimiz ikili yapıya mecbur kalmadığını görecekler. Sonuç itibariyle devlettten bir kuruş almadan kurulan İYİ Parti yüzde 10 aldı. Ben sayın İnce'nin bu sözlerine katılmıyorum." demişti.

Alınan sonuç ve Meral Akşener'in söylemleri üzerine Muğla'da, İYİ Parti Menteşe Kurucu İlçe Başkanı Muhsin Erdem'in de aralarında bulunduğu 12 kişi, partiyi başarısız buldukları gerekçesi ile istifa etti. Erdem yaptığı açıklamda "Bizlere seçim öncesi 'koltuk sevdalısı' diyenler, 'Yüzde 7 oy oranıyla başarılıyız' deyip koltuğa yapışmak için elinden geleni yapmaktadırlar. Sanki millet matematik bilmiyor" diye konuştu.

İşte yapılan o açıklamanın tam metni;

İyi niyetle çıktığımız bu siyasi süreçte, biat kültürünü yıkıp herkesin düşüncesini ifade edebildiği bir siyasi ortam hazırlamak için bu yola çıktık. Ama zamanla gördüğümüz parti içi demokrasi ve parti disiplininin kalmadığı, genel merkez yönetiminin ve Muğla il yönetiminin birkaç kişinin 'Ben yaptım oldu' zihniyetiyle hareket ederek kişisel davranışlar sergilediği, ön yargılı ve peşin hükümlü olarak hareket edildiği, hoşgörü, karşılıklı sevgi ve saygının kalmadığı yerde başarıdan söz edilemeyeceği bilinmelidir.

Seçim öncesi başlayan parti yöneticilerinin davranışlarını görmezden gelip, seçim öncesi partiye zarar vermemek ve şahsi amaçları için burada bulunmuşlar izlenimi vermemek için istifa sürecimizi seçim sonrasına bıraktık.

Başarısız bir seçim sonucundan sonra, hâlâ daha siyasi özeleştiri yapılmayıp, 'Biz seçimde başarılı olduk' diyebilen bir parti yönetim anlayışı ile karşı karşıya kaldık. Parti yönetim kademesinde gördüğümüz, parti kurulmadan, herkesin siyasi hesaplar içine girdiğidir. Nitekim bunun sonucu da, 'Yüzde 51 ile cumhurbaşkanı olacağım' diye çıkılan bu yolda, Türkiye genelinde milletvekilliği listelerinde, 'Bazı kişilere diyet borcu ödenecek' diye, bir sürü hata yapılıp, yüzde 7 oranında kalınmasıdır. Bizlere seçim öncesi, 'koltuk sevdalısı' diyenler şu an da 'Yüzde 7 oy oranıyla başarılıyız' deyip koltuğa yapışmak için elinden geleni yapmaktadırlar. Sanki bu millet matematik bilmiyor. Parti yöneticileri vatandaşın aklıyla dalga geçer hale gelmiştir. Burada kimse başarıdan söz edip halkı kandırmasın. Ortada başarısız bir seçim sonucu ve başarısızlığa uğramış parti yönetimi vardır. Tüm bu nedenlerle bu siyasi oluşumun geleceğinin olmadığını ve hala daha az olsun bizim olsun siyasi anlayışının ve biat kültürünün devam ettiği, bu yerde bulunmamızın doğru olmadığı düşüncesiyle İYİ Parti üyeliğinden istifa ediyoruz.

NELER OLMUŞTU?

İYİ Parti Menteşe Kurucu İlçe Başkanı Muhsin Erdem, milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa etmiş ancak genel merkez tarafından sıralamaya konulmamıştı.

İYİ Parti Muhsin Erdem İlçe Başkanı aday istifa Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi Recep Tayyip Erdoğan Muharrem İnce Selahattin Demirtaş Meral Akşener TBMM muğla
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?