İstanbul'da Bir Hastanede Çocuk İstismarı

İstanbul'da bir hastanede son 5 ayda 115 hamile çocuğun kaydının yapıldığına dair bir belge ortaya çıkınca bu duruma sessiz kalan hastane yönetimine tepkiler büyüyor.

İstanbul'da Bir Hastanede Çocuk İstismarı
İstanbul'da Bir Hastanede Çocuk İstismarı Umut Aslan

İstanbul'da bir hastanede son 5 ayda 115 çocuğun hamile olarak hastanenin acil kadın doğum, jinekoloji polikliniği, gebe polikliniği gibi birimlerde kaydının olduğunun ortaya çıkması tepkilere neden oldu. Durumun çocuk istismarı olduğunu düşünen vatandaşlar, hastane yönetiminin çocuk yaşta hamile kalınması durumunu ört bas etmesine tepki gösterdi. Son 5 ayda hamile kalan çocuklardan 38'inin 15 yaşından küçük olması ise durumun vahametini gözler önüne seriyor.

İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde vuku bulan olayda son 5 ayda yaşları 18'in altında olan ve 39'u Suriye vatandaşı olan 115 çocuğun hamile olarak servislerde ve polikliniklerde kaydının bulunduğu ortaya çıktı. Hastane yönetiminin hamile çocukların durumunu emniyete haber vermemesi, olayı gizli tutarak örtbas etmek istemesi tepkilere yol açtı. Ayrıca örtbas durumundan sorumlu tutulan 2 hastane görevlisine yönelik soruşturulma açılmasan Valilik izin vermeyince tepkiler bir kat daha arttı. Çocuk istismarı durumunu ortaya çıkaran ve duyuran hastane personelinin ise görev yeri 2 defa değiştirildi.

İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sosyal hizmet uzmanı olarak çalışan Ş.İ.N geriye yönelik incelediği kayıtlarda son 5 ayda 18 yaşından küçük çocukların hamile kalmasının ilgili emniyet birimlerine haber verilmediğini ortaya çıkardı ve durumu tutanak altına aldı. Tutanakta, yasal sorumluluğun, bildirimi yapmayan sosyal hizmet uzmanı N. D.’ye ait olduğu öne sürüldü. Durum hastane yönetimine bildirildi. Ancak, yapılan bildirime rağmen işlem yapılmaması nedeni ile Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na ihbarda bulunuldu. Ş. İ. N.’nin yaptığı savcılık başvurusunda şüphelilerin 'Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi' suçunu işledikleri belirtildi. Anılan suç 1 yıl hapis cezasını gerektiriyor. Çocuğun 15 yaşından küçük olması halinde verilecek ceza yarı oranında artırılıyor.

Savcılığın talebi ile sorumlu görülen başhekim yardımcısı Dr. A. A. ve Sosyal Hizmet Uzmanı N. D. için soruşturma izni verilmesi istendi. İstanbul Valiliği'nin 4 Aralık 2017 tarihli yazısı ile iki görevli hakkında soruşturma izni verilmemesine karar verildi. Valilik yazısında, kayıtlara göre adli görevin ihmal edilmediği, görevliler hakkında görevi kötüye kullanma suçunun oluşmadığı iddia edildi.

 

kanuni sultan süleyman eğitim ve araştırma hastanesi çocuk istismarı hamile çocuklar suriyeli hamile çocuk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor